Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym. Przedsiębiorstwa od lat z powodzeniem działające na rynku często przyznają, że z usług biur księgowych korzystają od początku swojej działalności, tym samym unikając błędów, które zdarza się popełniać początkującym firmom, prowadzącym rachunkowość we własnym zakresie. Z podobnych powodów nie jest dziś rzadkością oddelegowywanie zadań księgowych wyspecjalizowanym osobom z zewnątrz przez firmy, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w biznesie i potrzebują merytorycznego wsparcia księgowego.
Prawo wciąż się zmienia, a wraz z nim poszczególne przepisy, regulujące prawa i obowiązki przedsiębiorstw. Nieznajomość przepisów to prosta droga do zrujnowania firmy. Księgi rachunkowe, do prowadzenia których zobligowane jest przedsiębiorstwo, powinny być prowadzone zgodnie z wymaganiami ustawy o rachunkowości oraz przepisami prawa podatkowego. Nie każdy przedsiębiorca czuje się pewnie w tych dziedzinach. Nierzadko założenie firmy jest efektem świetnego pomysłu na biznes i genialnego trafienia w potrzeby klientów, wyczucia marketingowego, być może posiadania odpowiednich umiejętności rzemieślniczych, nie musi to jednak iść w parze z wiedzą natury prawnej. Trudno więc dziwić się właścicielom firm, że zamiast ryzykować kondycję swojego biznesu nieznajomością przepisów, wolą pozostawić kwestie prawno-podatkowe ekspertom.
Oczywiście, pomyłki mogą zdarzyć się nawet wytrawnym specjalistom od rozliczeń. Jednak to, co przemawia na korzyść biur rachunkowych, to polisa ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie OC chroni klienta biura rachunkowego przed finansowymi błędami, które pojawiłyby się w rozliczeniach. Jeżeli w następstwie działania, np. źle rozliczonego podatku VAT, bądź zaniechania, np. braku wpływu dokumentacji do urzędu na czas, właściciel firmy będzie miał kłopoty, może dochodzić swoich praw w sądzie i ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy. Gdy księgowość prowadzona jest własnoręcznie, przedsiębiorca osobiście odpowiada za pomyłki. Trzeba jednak uważać przy wyborze konkretnego biura rachunkowego. Obowiązek ubezpieczenia posiadają bowiem te biura, które świadczą usługi prowadzenia pełnej księgowości. Może się zatem okazać, że - przykładowo - jedno biuro rachunkowe w Koninie będzie prowadziło dokładną ewidencję każdej transakcji dokonanej przez firmę, przechowywało dokumenty kupna i sprzedaży, dokonywało rocznych sprawozdań. Drugie zaś, z siedzibą parę ulic dalej, zaoferuje jedynie uproszczoną księgowość, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Pierwsze, z racji zakresu usług, z pewnością będzie ubezpieczone. Drugie - niekoniecznie.
Problem z nadążaniem za różnymi terminami zna każdy przedsiębiorca, i to bez znaczenia, czy mowa o małej firmie zatrudniającej kilka osób, czy dużej firmie ogólnopolskiej. Oczywiście, dużej firmie z mnogością wielu działów, łatwiej o odpowiedni podział obowiązków i rozłożenie ich tak, aby ilość jednostkowej pracy była optymalna. Rzadko który jednak pracownik dużej firmy narzeka na nadmiar wolnego czasu, w tym sami właściciele, na których głowie spoczywa odpowiedzialność za ciągły rozwój przedsiębiorstwa. Z kolei mała firma rodzinna również może mieć ogrom pracy - często członkowie niewielkich, rodzinnych biznesów czują się wręcz moralnie zobligowani do efektywnej pracy, nawet poza standardowymi godzinami działania firmy, ponieważ od tego zależy płynność finansowa firmy i ich samych. Skoro zatem zawsze jest co robić, niedorzecznością byłoby tracić czas na wgryzanie się w meandry prawne, skoro odpowiedzialność za tę część działania firmy można z powodzeniem powierzyć komuś, kto o prawie podatkowym, o prawie pracy czy o rozliczeniach będzie wiedział znacznie więcej, a pisma czy dokumenty sporządzi o wiele sprawniej. W pełni profesjonalne biura rozliczeniowe, takie jak biuro księgowe w Gnieźnie WD Bieleccy, są w stanie również reprezentować klienta w Urzędach Skarbowych, ZUS-ie i innych organach, co dla każdego przedsiębiorcy jest znaczącym wsparciem.
Korzystanie z biur rachunkowych zdecydowanie wygrywa z samodzielnym prowadzeniem księgowości z trzech powodów. Po pierwsze, zmienność prawa niesie ryzyko, że wiedza, którą posiada właściciel firmy może być już zdezaktualizowana. Po drugie, w razie popełnienia błędu, to sam właściciel ponosi odpowiedzialność za wynikające z tego szkody, inaczej niż w przypadku pełnej współpracy z biurem. Po trzecie - zyskuje się mnóstwo czasu, który można poświęcić na obmyślanie strategii firmy, zamiast na sporządzanie list, tabel i żmudnych kalkulacji.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Uwaga na podejrzane SMS-y. Cyberprzestępcy poszywają się pod firmy kurierskie
|
|
|
|
|
|