Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Podczas tworzenia budżetu, jedną z kluczowych czynności, jakie musimy wykonać, to odróżnienie naszych faktycznych potrzeb od zachcianek. Zanim każdej z tych kategorii przypiszemy konkretną dostępną sumę pieniężną, warto uświadomić sobie, jak wyglądają nasze wydatki co miesiąc. Musimy mieć konkretny pogląd na to, jakie dobra i przedmioty są nam naprawdę potrzebne, a jakie nie do końca.

Jeśli jesteś w trakcie opracowywania swojego planu finansowego i budżetu na wydatki, to przychodzimy w sam raz z pomocą. W tym artykule dowiesz się dokładnie krok po kroku, jak odseparować potrzeby od zachcianek i nigdy więcej już ich nie pomylić. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby polepszyć swoją sytuację finansową. Do dzieła!

Co jest uznawane za potrzebę, a co za zachciankę?

Najważniejsze potrzeby do rozpatrzenia dotyczą oczywiście niezbędnych funkcji życiowych. Zaliczamy do nich między innymi jedzenie, czynsz lub opłaty komunalne, oraz inne comiesięczne wydatki. Koszty przemieszczania się, transport, opłacanie ubezpieczeń, a także ubrania i inne narzędzia także zawierają się w tej kategorii twojego budżetu. 

Natomiast zachcianka to wydatek, bez którego dalej możemy żyć w sposób komfortowy i nie jest nam w stu procentach niezbędny. To różni się w zależności od osoby do osoby, ale może to na przykład być jedzenie na mieście, wypad do kina, lub najnowszy smartfon. 

Trzeba zadać sobie pytanie, gdzie znajdują się twoje cele finansowe pomiędzy zachciankami i potrzebami? W sporządzeniu szczegółowego planu mogą nam pomóc kalkulatory budżetowe, aplikacje pożyczkowe, albo profesjonalny doradca finansowy. Niezależnie, czy oszczędzasz na czarną godzinę, spłacasz kredyt, czy planujesz spokojną emeryturę, warto zdawać sobie sprawę, ile uwagi poświęcamy tym dwóm rodzajom wydatków. Osiągnięcie naszych celów finansowych jest niezbędne, byśmy osiągnęli założone sobie kamienie milowe i mogli żyć stabilnie finansowo.

Jak wymienić swoje potrzeby i zachcianki

  • Zacznij od skupienia się na potrzebach i bądź tak precyzyjny, jak to tylko możliwe
  • Jeśli masz już sporą listę koniecznych wydatków, dopełnij ją swoimi dodatkowymi zachciankami i impulsywnymi wydatkami, które są dla ciebie typowe
  • Podczas wymieniania tych kosztów, zadaj sobie pytanie: Czy aby na pewno potrzebuję tego przedmiotu/doświadczenia, aby funkcjonować? Czy jest przestrzeń do oszczędności i optymalizacji kosztów? Czy twoje życie uległoby drastycznej zmianie, gdybyś zaczął oszczędzać na danej zachciance?
  • Możesz także użyć rozmaitych darmowych narzędzi do budżetowania, które pozwolą ci na proste monitorowanie sytuacji finansowej i wydatków. Takie funkcje znajdują się często w aplikacjach mobilnych banków, więc korzystanie z nich jest dziś banalnie proste.

Jakie są potrzeby Polaków?

Potrzeby to najczęściej niezbędne wydatki, które ponosimy regularnie. To rzeczy kluczowe dla naszego zdrowia, albo wydatki, które ponosimy, by móc pracować i żyć na dobrym poziomie. Mogą to być chociażby: 

  • Czynsz i opłaty
  • Rachunki za prąd, gaz i wodę
  • Opieka zdrowotna i leczenie
  • Leki
  • Jedzenie
  • Transport i komunikacja
  • Stroje i narzędzia do pracy

Czy można jednak powiedzieć, że Polacy skupiają się na tej kategorii wydawania? Ciężko powiedzieć, ponieważ okazuje się, że wiele osób popada w długi na przykład przez opłaty telekomunikacyjne i czynsze.

Co odróżnia potrzeby od zachcianek?

Link: https://www.statista.com/statistics/1219280/poland-average-value-of-unpaid-telecommunication-bills/

Jak pokazuje powyższy wykres słupkowy, średnie zadłużenie za rachunek telekomunikacyjny wzrosło z roku 2019 na 2020. Ponad 10% wzrost tego długu świadczy o tym, że osoby posiadające zobowiązania prawdopodobnie się z nich nie wywiązują i popadają w dalsze długi. Trzeba wiedzieć o tym, że taki rodzaj zadłużenia często da się rozbić na mniejsze kwoty. Warto zorientować się, jak obniżyć rachunki za energię bądź rozbić dług w czasie. Te rozwiązania mogą okazać się przydatne, jeśli nie radzimy sobie z zaległościami za niezbędne wydatki.

Dokonywanie zmian co do potrzeb i zachcianek

Po chwili zastanowienia może się okazać, że część zachcianek z twojej listy nie jest zbyt istotna i potrzebna do życia. Czy te zakupy będą ci przydatne za kilka miesięcy lub lat? Czy dałoby się je zastąpić innymi wydatkami, które przyniosłyby lepsze owoce z inwestycji>

Na przykład, fundusz na czarną godzinę może przydać się zawsze, by nie dać się pokonać nieprzewidzianym trudnościom. To może być cokolwiek, chociażby nagła potrzeba wymiany akumulatora lub innych części w aucie, albo potrzeba leczenia zęba. Możliwości jest wiele, dlatego odkładanie nawet małych kwot, zamiast wydawanie pensji do cna, będzie rozsądniejszym pomysłem. W tym celu dobrze sprawdzi się dedykowane konto oszczędnościowe, na które z automatu możemy wpłacać część naszych zarobków.

To samo tyczy się też potrzeb. W tej liście będzie panowała konkretna hierarchia, której znajomość także pozwoli optymalnie zaplanować wydatki. Musimy pamiętać o tym, że z biegiem czasu istota naszych potrzeb będzie stopniowo ulegać zmianie. Mogą na to wpłynąć rodzina, stan zdrowia, rozpoczęcie nowej pracy lub wyprowadzka. Dlatego aktualizowanie naszej listy potrzeb i zachcianek raz na jakiś czas jest zalecane każdemu.

Dostosowywanie wydatków do naszej sytuacji

Niektórzy mogą dojść do konkluzji, że nie mają zbyt wielu zachcianek, a mimo tego ledwo wiążą koniec z końcem. To ciężka sytuacja, aczkolwiek nie jest ona bez wyjścia. Niestety optymalizacja kosztów życia będzie wiązała się z trudnymi kompromisami i mało przyjemnymi wyrzeczeniami. 

Jeśli na przykład czynsz stanowi dla ciebie spore obciążenie, warto przemyśleć przeprowadzkę do mniejszego mieszkania, zaproszenie współlokatora albo tymczasowe przeniesienie się do rodziny. To niezbyt korzystne kompromisy, jednak stanowią one najbardziej optymalne wyjście z trudnych sytuacji. Tego typu tymczasowe rozwiązania dadzą nam więcej oddechu i pozwolą z powrotem stanąć na nogi.

Inną sytuacją może być na przykład potrzeba transportu, który drożeje z powodu rosnącej ceny gazu i paliwa w Polsce. Z tej sytuacji także możemy wyjść, jednak prawdopodobnie odbije się to większą stratą czasu na dojazdy. Możemy chociażby zdać się na dojeżdżanie do pracy rowerem, komunikacją miejską, albo wspólne dojazdy z innymi znajomymi z pracy.

Podsumowanie

Rozróżnienie naszych wydatków na potrzeby i zachcianki to kluczowa czynność podczas ustalania budżetu i planu finansowego na przyszłość. Jeśli chcemy osiągnąć nasze cele i budować stabilność finansową, musimy obiektywnie spojrzeć na sytuację z góry i przemyśleć, na co tak naprawdę wydajemy pieniądze w ciągu miesiąca. Taka refleksja pomoże nam w łatwy sposób znaleźć czułe punkty i odseparować niezbędne wydatki na życie od tych, które nie są dla nas koniecznością.

Nasza prosta czynność stworzenia listy zachcianek i potrzeb znajdzie zastosowanie u wszystkich osób, które chcą podejść do tematu finansów strategicznie. Należy zawsze kierować się racjonalnością i logiką, w przeciwnym razie nasza ocena sytuacji będzie błędna. Tylko chłodna kalkulacja zapewni nam realny obraz stanu naszego obecnego budżetu.

 

Fot. materiały partnera

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag pieniądze