Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mimo, że zwiększa się świadomość społeczna dotycząca bezpiecznego opalania się, to wciąż znajdzie się wiele osób, które albo lekceważą oficjalne zalecenia, albo nie zdają sobie sprawy z tego, że promienie słoneczne mogą w niektórych sytuacjach stanowić realne zagrożenie. Skutkiem są oparzenia słoneczne. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przyczyny i objawy oparzeń słonecznych

Najczęstszą przyczyną oparzeń słonecznych jest niestety zlekceważenie podstawowych zasad bezpiecznego opalania się. Wiele osób chcących nasycić się promieniami słonecznymi zapomina o użyciu kremu lub balsamu z odpowiednio dobranym filtrem spf. Niezabezpieczona skóra i długie godziny na słońcu (zwłaszcza w godzinach, gdy promienie słoneczne są najgroźniejsze, czyli między 13 a 15) nieuchronnie doprowadzą w końcu do powstania oparzeń słonecznych. Należy jednocześnie pamiętać, że oparzenia słoneczne to tylko jedna z możliwych konsekwencji – niestosowanie się do zasad bezpiecznego opalania się może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej skóry, czyli czerniaka. Oczywiście oparzenia słoneczne nie zawsze powstają na skutek rażących zaniedbań; czasami czyjaś skóra okazuje się na tyle delikatna, że nawet zastosowanie preparatu z filtrem może okazać się niewystarczające. Typowym objawem oparzenia słonecznego jest zaczerwieniona, swędząca i piecząca skóra, na której po jakimś czasie zaczynają się pojawiać bąble z płynem surowiczym. Co robić, gdy już dojdzie do poparzenia słonecznego?

Domowe sposoby i preparaty z apteki

Pytanie brzmi: co na oparzenia słoneczne? Większość osób spróbuje najpierw złagodzić ból i pieczenie za pomocą domowych sposobów – chłodnego prysznica (chociaż należy pamiętać, by strumień wody nie był zbyt silny, bo tylko podrażni skórę) czy posmarowania ciała kefirem lub maślanką. Nie zawsze jednak domowe sposoby okażą się skuteczne; czasami znacznie lepiej sięgnąć po preparat z apteki lub sklepu internetowego. Dobrze, jeśli specyfik ma w swoim składzie jeden z takich składników jak d-panthenol, alantoinę czy aloes – dzięki temu preparat zyska właściwości łagodzące i kojące. Przy zakupie preparatu warto zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczony do stosowania wyłącznie dla osób dorosłych, czy też można stosować go również u dzieci.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:










fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy