Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

System ERP (Enterprise Resources Planning) służy do kompleksowego zarządzania firmą, co zapewnia szybszy obieg informacji, ich bezpieczeństwo i łatwiejsze podejmowanie decyzji w oparciu na wszystkich dostępnych danych. Jakie jednak w praktyce może obejmować moduły system ERP?

Co może obejmować system ERP?

Sprzedaż i magazyn

Sprzedaż dóbr i usług to zwykle podstawowa działalność przedsiębiorstwa i w tym zakresie naprawdę dużo się w nim dzieje. Nic więc dziwnego, że jest to zarazem moduł najbardziej poszukiwany i potrzebny, występujący we wszystkich systemach ERP.

Oczywiście sam w sobie często jest niewystarczający i poza nim w zakresie sprzedaży i obrotu magazynowego są także moduły dotyczące produkcji oraz raportów i analiz - dzięki temu informacje dotyczące podstawowej działalności firmy są pełne i można ją prowadzić bez obaw o nagłe problemy.

Kadry i płace

Zarządzanie przedsiębiorstwem w zakresie kadr i płac bywa problematyczne, szczególnie jeśli zatrudnia ono wielu pracowników na różnorodnych umowach. Z tego powodu w zasadzie wszystkie firmy decydują się na oprogramowanie wspomagające ten proces lub outsourcingują go. Jednakże wszystkie czynności w tym zakresie mogą być wykonywane i nadzorowane przy pomocy systemu ERP, co obniży koszty przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości pracy w tym zakresie.

Wiele firm ma moduł kadrowo-płacowy w swoim systemie ERP, ale z niego nie korzysta lub posiłkuje się także innym oprogramowaniem. Wynika to z tego, że moduł jest niedostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa i można to rozwiązać poprzez wcześniejsze przemyślenie, czego się od niego oczekuje i wybranie odpowiedniego oprogramowania lub kontakt z firmą udostępniającą oprogramowanie i omówienie konkretnych potrzeb.

Budżetowanie i planowanie

Planowanie kosztów przedsiębiorstwa jest kluczowe, by mogło przetrwać w dłuższej perspektywie, dlatego systemy ERP mają moduły dotyczące budżetowania i planowania oraz finansów i księgowości (czasem powiązane ze sprzedażą i magazynem).

W tym przypadku trzeba także pamiętać o obiegu dokumentów, który również jest możliwy poprzez system ERP i pozwala m.in. z wyprzedzeniem planować zakupy i modyfikować plan finansowy. Ułatwia także przepływ informacji między działami.

 

Foto i źródło: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik