Co może komornik sądowy – rozwiewamy wątpliwości

18-01-2019, 07:36

Obowiązki komornika sądowego są otoczone szeregiem mitów i niesprawiedliwych nieporozumień. Osoby, które nigdy nie były członkiem postępowania komorniczego, kojarzą tę profesję bardziej z windykatorem – osobą, która puka od drzwi do drzwi, ściągając zaległości ze spóźnialskich wierzycieli. Co może komornik sądowy, a gdzie kończą się jego kompetencje? Brak choć pobieżnej wiedzy w tym zakresie może nam w przyszłości zaszkodzić...

mat partnera

Komornik sądowy a eksmisja

Ostrzegamy, praktycznie wszystkie obowiązki komornika sądowe kojarzą się społeczeństwu negatywnie. Niestety jedną z popularniejszych czynności, jakie przychodzi wykonywać komornikowi sądowemu są eksmisje, czyli wyroki sądu, które decydują o wydaniu nieruchomości na rzecz wierzyciela. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, komornik sądowy eksmituje, czyli najpierw oczyszcza lokal z rzeczy dłużnika, a następnie prowadzi przekazanie lokalu na rzecz wierzyciela.

Jeśli eksmisja dotyczy lokalu użytkowego, sprawa zwykle przebiega gładko i komornik sądowy może wykreślić ją ze swojego kalendarza (choć nie jest to oczywiście regułą). Schody zaczynają się, gdy komornik eksmituje dłużnika z lokalu, który zamieszkuje. Wówczas dłużnika należy przenieść do lokalu tymczasowego, noclegowni lub schroniska. Są to procedury komornicze, którym towarzyszy wiele emocji i przykrych doświadczeń. Dlatego praca komornika sądowego jest zdecydowanie dla ludzi o silnej psychice i wysokiej asertywności.

Komornik sądowy a spis inwentarza

Kwestie dziedziczenia majątku należą do szczególnie złożonych. Wiedza na temat pozostawionego majątku (aktywów i pasywów) jest szczególnie istotna w przypadku śmierci spadkodawcy. Dlatego na wniosek sądu komornik sądowy wykonuje spis inwentarza.

Jeśli spadkobierca nie będzie chciał skorzystać z tej funkcji komornika sądowego, pozostaje u wykonanie samodzielnego wykazu inwentarza i złożenie go u notariusza, który przekazuje wykaz do sądu. Ta droga jest jednak ryzykowna – pełną odpowiedzialność za wykaz inwentarza bierze spadkobierca, a strona w postaci notariusza (pomimo zainkasowania pokaźnej kwoty) odpowiada wyłącznie za transfer dokumentacji do sądu. Z praktycznego punktu widzenia spis inwentarza komornika sądowego jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją.

Zlecając spis inwentarza komornikowi warto skorzystać z usług doświadczonego, poleconego profesjonała. Bywa, że komornicy sądowi mocno zawyżają wartość majątku, np. wyceniając ponad normę przedmioty o „wartości sentymentalnej”. Choć to błahostka, może to rodzić poważne komplikacje w dalszym postępowaniu spadkowym.

 

Źródło: Kataga.pl - Koperty i teczki na akta sądowe
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag teczkitag Tebimtag kopertytag komunikat firmytag akta sądowe
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: