Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r.?

28-07-2019, 17:21

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, to jedno z najpoważniejszych i najsurowiej karanych przestępstw i wykroczeń jakie można popełnić na drodze. Największe konsekwencje grożą tym, którzy kierując pojazd pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek.

Sądy, Prokuratura i Policja nietrzeźwych kierowców traktują niezwykle surowo. Prowadząc pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym pod wpływem alkoholu, kierowcy podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności jak również może wobec nich zostać zastosowany środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu a jazda w stanie nietrzeźwości

Stan po spożyciu alkoholu dotyczy kierujących, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (0,1 do 0,25mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza).

Stan nietrzeźwości dotyczy tych osób, u których stężenie alkoholu we krwi jest większe niż 0,5 promila (powyżej 25mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza).

Kiedy jazda po alkoholu to przestępstwo, a kiedy wykroczenie?

W polskim ustawodawstwie prawo karne wyraźnie mówi, kiedy kierując pojazd pod wpływem alkoholu popełnione zostaje wykroczenie a kiedy dopuszczamy się przestępstwa.

Wyróżniamy trzy rodzaje stężenia alkoholu we krwi, od którego zależy rodzaj nakładanej na kierowcę kary.

  • 0 - 0,19 promila, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, kierujący nie ponosimy konsekwencji karnych
  • 0,2 - 0,5 promila to wykroczenie
  • powyżej 0,5 promila wówczas popełnione zostaje przestępstwo

Co grozi za jazdę po pijanemu w 2019?

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.) jeżeli kierujący pojazd pod wpływem alkoholu dopuści się wykroczenia, wówczas Sąd może nałożyć karę grzywny od 50 zł do 5000 zł, areszt od 5 do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Za prowadzenia pojazdu po alkoholu można także otrzymać 10 punktów karnych.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem na podstawie art. 178a§1 Kodeksu karnego (k.k.), który określa jaka kara może zostać nałożona na kierującego. W tej sytuacji Sąd może wymierzyć karę grzywny od 5000 zł do 60 000 zł (uzależnioną od sytuacji majątkowej, osobistej skazanego), karę ograniczenia wolności (np. prace społeczne) lub karę pozbawienia wolności do 2 lat. Orzeczony zostanie także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat.

Konsekwencją prowadzenia pojazdu po alkoholu będzie również nałożenie na kierującego 10 punktów karnych.

jazda pod wpływem alkoholu kary

Jeżeli kierujący pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodował wypadek, czego następstwem była śmierć człowieka lub ciężkie obrażenia ciała, to sprawcy grozi bardzo surowa kara. Sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności nawet do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Bezwzględne kary czekają również tych, którzy zbiegli z miejsca wypadku, nie będąc pod wpływem alkoholu.

Ponowne zatrzymanie za jazdę pod wpływem alkoholu

Jeżeli kierowca został zatrzymany na jeździe pod wpływem alkoholu, a wcześniej był już skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości będzie ukarany znacznie surowiej. To samo dotyczy osób zatrzymanych pod wpływem środka odurzającego. W tym wypadku Sąd może orzec karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Każde kolejne zatrzymanie osoby nietrzeźwej będzie oznaczało dla niej wyższą karę. Sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a także obowiązek zapłacenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 10 000 zł do 60 000 zł.

Za ponowne prowadzenie samochodu po pijanemu kodeks karny nie przewiduje dla recydywistów żadnej ulgi.

Jazda po alkoholu a dobrowolne poddanie się karze

W Polsce jazda pod wpływem alkoholu mimo zaostrzonych kar nadal jest poważnym problemem. Pijany kierowca stwarza duże zagrożenie zarówno dla siebie, jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli zostanie zatrzymany przez policję, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami i surową karą.

Jednym ze sposobów na złagodzenie kary za jazdą po alkoholu lub innych środków odurzających, jest dobrowolne poddanie się karze i skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Przyznając się do winy i wyrażając skruchę kierowca ma szansę na niższy wymiar kary oraz możliwość szybszego odzyskania prawa jazdy.

Ponadto warunkowe umorzenie postępowania oznacza dla sprawcy, że w Krajowym Rejestrze Karnym nie będzie figurował jako osoba skazana.

Więcej informacji na stronie http://adwokatmakos.pl


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031