Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co grozi osobom posiadającym narkotyki?

26-07-2022, 13:04

Posiadanie narkotyków – zarówno środków odurzających, jak i substancji psychotropowych – jest w naszym kraju zabronione i podlega karze, niezależnie od ilości. Przy ustalaniu wymiary kary dla sprawcy takiego czynu bierze się pod uwagę jednak szereg czynników, spośród których kluczowe okazują się rodzaj i ilość substancji zabronionej oraz jej przeznaczenie. W zależności od okoliczności odpowiedzialność karna za posiadanie narkotyków może być łagodniejsza lub surowsza. Co grozi osobom posiadającym narkotyki? Czy możliwe jest umorzenie takiego postępowania? Kiedy warto wpisać w okno wyszukiwarki „adwokat narkotyki” i zwrócić się o pomoc prawną do doświadczonego specjalisty? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Co grozi osobom posiadającym narkotyki?

Jakie są możliwe kary za posiadanie narkotyków?

Kwestia posiadania narkotyków regulowana jest przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z jej postanowieniami każdy, kto wbrew przepisom posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W świetle przywoływanej ustawy posiadanie narkotyków oznacza faktyczne, nawet krótkotrwałe władztwo nad substancjami zabronionymi. Przy ustaleniu odpowiedzialności karnej za ich posiadanie ma znaczenie przede wszystkim ilość zabezpieczonej substancji – w przypadku, gdy jest ona znaczna, sprawcy grozi surowsza kara w wymiarze od 1 roku pozbawienia wolności do nawet 10 lat. Ustawodawca nie definiuje jednak wprost, jaką ilość narkotyku należy uznać za znaczną, a tego typu wątpliwości często skłaniają do zasięgnięcia porady adwokata. Narkotyki w ilości znacznej – zgodnie z polskim orzecznictwem – oznaczają ilość ponadprzeciętną i wyjątkową względem typowej. Zwykle przyjmuje się, że jest to ilość wystarczająca do jednorazowego odurzenia nawet kilkudziesięciu czy kilkuset osób, jednak pod uwagę bierze się też kryteria takie jak:

  • masa wagowa substancji lub środka;
  • rodzaj środka odurzającego (tzw. narkotyki twarde i miękkie);
  • cel przeznaczenia (na użytek własny lub handel).

Handel narkotykami a odpowiedzialność karna

Za handel narkotykami uznaje się odpłatne udzielenie środków odurzających z jednoznaczną intencją osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych. Jest to co innego niż udzielenie narkotyku osobom trzecim w sposób bezinteresowny – inna jest również odpowiedzialność karna w obu przypadkach. Jeśli sprawca udzielił narkotyków innej osobie w celu osiągnięcia zysku, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W sytuacji natomiast, gdy udzielił ich bezinteresownie, kara zmniejsza się do lat 3.

Adwokat narkotyki – przypadek mniejszej wagi

Istnieją również tzw. wypadki mniejszej wagi, wobec których ma zastosowanie łagodniejszy wymiar kary. Wówczas sprawca może zostać ukarany za posiadanie narkotyków grzywną lub karą ograniczenia wolności czy też pozbawienia wolności do 1 roku. Wspomniana ustawa ponownie nie precyzuje jednak, co należy rozumieć pod terminem „wypadek mniejszej wagi”, dlatego w celu rozstrzygnięcia takiej sprawy bierze się pod uwagę m.in.:

  • ilość posiadanego narkotyku;
  • ocenę stopnia jego społecznej szkodliwości (w tym okoliczności czynu czy motywacje sprawcy);
  • użyte środki;
  • czas, miejsce i pozostałe okoliczności popełnienia czynu zabronionego.

Umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków – czy to możliwe?

Umorzenie postępowania za posiadanie narkotyków możliwe jest po spełnieniu kilku warunków:

  • ilość posiadanego narkotyku jest nieznaczna;
  • narkotyk jest przeznaczony wyłącznie na użytek własny sprawcy;
  • orzeczenie wobec sprawcy kary za posiadanie narkotyków uznaje się za niecelowe ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu i jego okoliczności.

Co istotne, wszystkie wymienione przesłanki muszą wystąpić równocześnie, a pod uwagę bierze się również karalność sądową sprawcy i opinię środowiskową. Umorzenie takiego postępowania może nastąpić zarówno przed wszczęciem dochodzenia, jak i już w trakcie toczącego się postępowania przygotowawczego. Nie należy jednak zwlekać z przedstawieniem stosownej argumentacji, w czym może pomóc adwokat narkotyki. Szybki kontakt ze specjalistą może skutecznie zmaksymalizować szansę na pomyślny finał sprawy.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031