Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spełnił się jeden z koszmarów przedsiębiorców posiadających spółki komandytowe. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać zaczną przepisy, które wprowadziła w życie nowa ustawa dotycząca komandytowych.

Pomysł nie spodobał się wszystkim

A najbardziej opozycji i przedsiębiorcom, którzy są właścicielami spółek komandytowych. Obie te grupy gorąco apelowały, by ustawę zatrzymać. Mimo to, miesiąc po wstępnym uchwaleniu ustawy przez Sejm, 28 listopada 2020 roku została ona uchwalona ostatecznie, dzień później podpisana przez prezydenta RP, a następnie 30 listopada 2020 roku opublikowana w Dzienniku Ustaw.

CIT dla spółek komandytowych 

Jak wyglądała sytuacja opodatkowania spółek komandytowych do tej pory? Otóż były one opodatkowane na poziomie wspólników. Oznacza to, że każdy ze wspólników samodzielnie i indywidualnie płacił podatek PIT, w zależności od osiąganych przez siebie przychodów. Spółka komandytowa jest spółką osobową i nigdy wcześniej nie była opodatkowana CITem. Jak będzie teraz? Po zmianie przepisów wszystkie spółki komandytowe zostaną objęte podatkiem CIT. Proces ten nastąpi niezależnie od tego jaki jest rozmiar spółki, struktura czy przedsiębiorstwo posiada kapitał zagraniczny czy też nie.

Co zmieni ustawa?

Ustawa to nie tylko objęcie CITem spółek komandytowych:

  • Jednokrotne opodatkowanie wypłaty zysków dla komplementariusza– od tej pory wypłaty zyskówna rzecz komplementariusza spółki komandytowej będą takie jak w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej.
  • Dwukrotne opodatkowanie wypłaty zysków dla komandytariusza – tak, ale z wyjątkiem -ustawa przewidujebowiemzwolnieniekomandytariusza od płacenia podatku dochodowego na określonych zasadach, ale musi on spełniać szereg warunków.
  • Prawo do 9% CIT dla spółek komandytowych - spółka komandytowa, której przychód nie przekroczy 2 mln EUR w roku podatkowym będzie mogła skorzystać z 9% CIT.
  • Spółki jawne podatnikiem CIT – ale tylko te, któremają siedzibę lub zarząd na terytorium RP i spełniają warunki określone w ustawie: wspólnikami spółki jawnej będą nie tylko osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki.
  • Sposób wypłacania ,,starych zysków” spółki komandytowej – wypłata ,,starych zysków” spółki, czyli zyskówwypracowanych przed 2021 rokiem, będzie opodatkowana na zasadach obowiązujących przed nowelizacją ustawy. Co istotne, nie będzie miał znaczenia moment ich wypłaty.

A może coś innego?

W perspektywie nadchodzących zmian warto dokładnie przyjrzeć się finansom swojej spółki i zastanowić się czy dalsze jej prowadzenie jest opłacalne. Warto również sięgnąć porady u specjalisty, jakim jest doradca finansowy. Z pewnością przedstawi on pomysły i propozycje, co można zrobić ze spółką komandytową, aby zmiany w prawie nie odbiły się negatywnie na naszych finansach. Czasem dobrym pomysłem jest przekształcenie jej w inną formę działalności, np. spółkę kapitałową lub jawną. Doradca podatkowy nie tylko doradzi co do formy, ale i poda wskazówki jak zabrać się za cały proces.

Od kiedy zmiany?

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy spółka komandytowa nie musi zostać podatnikiem podatku dochodowego od 1 stycznia 2021 roku. Ma ona bowiem możliwość odroczenia tego momentu aż do 1 maja 2021 roku. Wynika to ze zmiany, która została wprowadzona na etapie prac legislacyjnych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag spółki komandytowetag nolstag CIT