CIT-8 online

22-09-2020, 08:22

Każde zakończenie roku podatkowego kończy się dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych złożeniem zeznania z wysokości poniesionych strat lub uzyskanego dochodu - CIT 8, który można złożyć online. Organizacyjna jednostka oraz prawne osoby, które nie mają prawnej osobowości, muszą zapłacić podatek dochodowy od prawnych osób, który nazywany jest właśnie CIT-em 8. Strata pojawia się wówczas, kiedy nasze koszty były wyższe niż przychody. W przypadku dochodów jest to nadwyżka, występująca nad kosztami.

1. Kto powinien złożyć CIT 8 online, a kto nie?

2. Jak złożyć zeznanie CIT 8 online, krok po kroku?

cit-8

Kto powinien złożyć CIT 8 online, a kto nie?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, zeznanie CIT 8 powinni składać Ci, którzy są podatnikami dochodowego podatku od osób prawnych. Aby wiedzieć dokładnie, czy nas również obowiązuje złożenie zeznania, warto zapoznać się z poniższym spisem. Zeznanie CIT 8 płacą:

  • spółki komandytowo-akcyjne, które mają siedzibę na terytorium Polski. Obejmuje to również spółki, które nie mają osobowości prawnej, czyli spółki posiadające zarząd lub siedzibę za granicą, płacąc tam od swoich dochodów podatek w całości;
  • wszystkie osoby prawne;
  • spółki kapitałowe w organizacji;

Zeznaniu nie podlegają osoby fizyczne oraz spółki niemające osobowości prawnej. Oczywiście wyjątkiem jest tu spółka komandytowo-akcyjna. Każdy podmiot, który jest zobowiązany do zapłacenia podatku, który wynika z rozliczenia CIT, nawet jeśli nie osiągał przychodów, powinien również złożyć tzw. zerowy CIT 8. Podatek opłaca się do końca trzeciego miesiąca roku, który następuje po podatkowym roku. Oprócz zeznania należy również złożyć sprawozdanie finansowe, które składa się do 6 miesiąca od dnia bilansowego. Dodatkowo powinno się również przygotować sprawozdanie z realizacji porozumienia cenowego. Podczas rozliczania podatku można skorzystać z kilku ulg. Są to m.in.:

  • ulga za prowadzenie działalności rozwojowo-badawczej;
  • wszystkie darowizny np. na cele społeczne;
  • zwolnienia podmiotowe, wynikające z tego, że część swoich dochodów przeznaczamy np. na działalność w ochronie środowiska;
  • ulga za "złę długi".

Deklaracja CIT 8 powinna być złożona do 31 marca.

Jak złożyć zeznanie CIT 8 online, krok po kroku?

Złożenie deklaracji CIT 8 nie jest trudne, tym bardziej że całą sprawę możemy załatwić przez internet. Odpowiedni druk CIT-8, można pobrać na swój komputer i uzupełnić go również na nim, więc cała sprawa staje się przyjemna i komfortowa. Wystarczy tylko pobrać druk, wypełnić i złożyć w systemie e-Deklaracje CIT. Takie zeznanie można podpisać tylko i wyłącznie podpisem kwalifikowanym. Jeśli my nie możemy tego zrobić z różnych przyczyn, o złożenie deklaracji możemy poprosić pełnomocnika. Wówczas należy złożyć pełnomocnictwo, które może przyjąć:

  • formę elektroniczną - system ePUAP;
  • formę papierową - złożenie pełnomocnictwa w należytym urzędzie skarbowym.

Pełnomocnictwo jest związane z opłatą stałą - 17 zł netto. Jeśli będzie trzeba, do zeznania CIT 8 online trzeba będzie dołożyć odpowiedni formularz. To jaką powinien mieć on formę, jest zależne od ulg, które nam przysługują. Każda ulga związana jest z innym rodzajem formularza. Pamiętajmy, aby dokładnie zastanowić się nad tym, jakie liczby wpiszemy w zeznaniu, ponieważ jeśli kwota podatku do zapłacenia, zostanie pomniejszona, wówczas urząd skarbowy może wszcząć postępowanie, które będzie miało na celu ustalenie prawidłowej kwoty podatku. Usługa złożenia deklaracji CIT 8 online jest całkowicie darmowa. Kopię dokumentu warto trzymać u siebie przez okres 5 lat.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag podatkitag nolstag cit-8

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.