Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Generalnie przyjęło się, że pomiaru ciśnienia powinny dokonywać osoby starsze i chore. Nie wszyscy są jednak takiego zdania i mają rację. Warto choć raz na czas zbadać swoje ciśnienie tętnicze. Najlepiej w określonych sytuacjach – podczas spoczynku, po  wysiłku czy też po przebudzeniu.

Badania te pomogą Ci ustalić reakcje organizmu np. na konkretne obciążenie wysiłkowe. Dzięki pomiarom dowiesz się też, jakie masz ciśnienie – czy zmienne, czy też może bardziej unormowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ zawsze trzymasz rękę na przysłowiowym pulsie i wiesz, kiedy zareagować.

Duży wybór ciśnieniomierzy może wprowadzić w spory dylemat. Różne funkcje, parametry techniczne, wygląd, gabaryty – to najważniejsze cechy, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie. Jedni są wierni starszym ciśnieniomierzom zegarowym i uznają pomiary wykonane tylko takimi aparatami. Inni natomiast wolą półzmechanizowany lub w pełni elektryczny ciśnieniomierz. Nie kieruj się wiec opiniami innych czy przeczytanymi na forach internetowych wypowiedziach. Wybierz ciśnieniomierz, który spełni Twoje oczekiwania i będzie dla Ciebie poręczniejszy.

Ciśnieniomierzami zegarowymi dokonuje się pomiaru za pomocą stetoskopu i są bardzo wygodne w użyciu. Ich wadą jest mała odporność na wstrząsy, choć nie jest to cecha wszystkich modeli. Są alternatywą dla bardzo dokładnych aparatów rtęciowych, które obecnie mogą być stosowane tylko w służbie zdrowia. Służąca do przeprowadzenia pomiarów rtęć jest bardzo dokładna, ale także paruje, co przesądza o zakazie stosowania tych ciśnieniomierzy poza gabinetem lekarskim.

W pełni zautomatyzowany jest ciśnieniomierz nadgarstkowy. Bardzo prosty w obsłudze i poręczny. Ma wygodny mankiet na nadgarstek oraz małe gabaryty, co pozwoli Ci go ze sobą wszędzie zabrać. Co więcej, czytelny, duży wyświetlacz pozwala na łatwe odczytywanie wartości. Takim aparatem obliczysz średnią z trzech wykonywanych ostatnio pomiarów. Nie są to jednak tak dokładny ciśnieniomierz jak zegarowy. Warto nim wykonać kilka pomiarów w kilkuminutowych odstępach, aby lepiej określić wartość ciśnienia tętniczego. Jeśli jednak nie cierpisz na choroby serca i nie używasz aparatu codziennie, taki przyrząd na pewno spełni swoje podstawowe funkcje.

Duża część osób wybiera jednak ciśnieniomierz naramienny. W celu wykonania pomiaru, należy napompować mankiet, którego dolna część powinna znajdować się ok. 2-3 cm nad zgięciem łokcia oraz tętnicą. Jeśli chodzi o funkcje, to ciśnieniomierz nadgarstkowy i naramienny nie różnią się diametralnie między sobą. Zazwyczaj mają podobną lub jednakową specyfikację techniczną. Cóż, można mieć w domu dwa ciśnieniomierze – zegarowy i elektroniczny. Ten drugi zabierzesz ze sobą np. na wakacje, aby zadbać o zdrowie swoje i całej rodziny, także poza domem.

Badanie ciśnienia tętniczego powinno się wykonywać rano. Ważne jest, aby trzydzieści minut przed pomiarem nic nie jeść i nie pić oraz nie podejmować dużego wysiłku fizycznego. Stres i silne emocje również mogą zaburzyć pomiar ciśnienia, dlatego zawsze przed badaniem spróbuj się maksymalnie wyciszyć.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy