Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cisco: Ruch IP może wzrosnąć nawet 5-krotnie

08-06-2010, 11:28

Do 2014 r. ogólnoświatowy ruch internetowy wzrośnie ponad czterokrotnie do poziomu 767 eksabajtów, czyli ponad 3/4 zetabajta – informuje firma Cisco. Według prognoz ruch IP w Europie Środkowo-Wschodniej wzrośnie w latach 2009–2014 ponad pięciokrotnie. Wszystko za sprawą wideo w sieci i wymiany plików między internautami.

robot sprzątający

reklama


Wzrost tego ruchu będzie nadal powodowany głównie przez usługi wideo, których udział w ogólnoświatowym ruchu IP generowanym przez użytkowników indywidualnych przekroczy do 2014 r. 91%. Zwiększenie przepustowości sieci i szybkości łączy internetowych oraz wzrost popularności telewizji HDTV i 3DTV to kluczowe czynniki, które według prognoz spowodują w latach 2009–2014 czterokrotny wzrost ruchu IP.

>> Czytaj też: Regulacja ruchu IP: KE przeciwna, UKE mówi o błędach KE

Raport Cisco VNI Forecast, który koncentruje się na dwóch głównych grupach użytkowników ― użytkownikach indywidualnych i firmach, został opracowany na podstawie wyników dorocznych badań mających na celu oszacowanie wzrostu ogólnoświatowego ruchu IP oraz tendencji w tym zakresie. Prognozy są oparte na analizach przeprowadzonych przez firmę Cisco oraz na modelach ruchu i zużycia, a także na danych o urządzeniach pochodzących z niezależnych źródeł analitycznych.

Światowe wzrosty

Według prognoz w latach 2009–2014 ogólnoświatowy ruch IP wzrośnie ponad czterokrotnie (4,3 raza), osiągając w 2013 r. poziom około 56 eksabajtów/m-c, a w roku 2014 poziom 63,9 eksabajtów/m-c. Oznacza to, że w roku 2014 osiągnie pułap 766,8 eksabajta, czyli ponad ¾ zetabajta rocznie.

Ogólnoświatowy ruch IP sięgający prawie 64 eksabajtów miesięcznie, na co wskazuje prognoza na 2014 r., to odpowiednik 16 miliardów płyt DVD, 21 bilionów plików MP3 lub 399 kwadrylionów (1015) wiadomości tekstowych.

- Usługodawcy muszą sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na przepustowość i skalowalność, gdyż użytkownicy łączy w budynkach mieszkalnych, firmy oraz użytkownicy urządzeń przenośnych zgłaszają coraz większe zainteresowanie zaawansowanymi usługami wideo udostępnianymi w różnych sieciach i urządzeniach - tłumaczy Pankaj Patel, wiceprezes i dyrektor działu Service Provider Group w firmie Cisco. - Sieci IP muszą być wystarczająco inteligentne i elastyczne, aby obsłużyć tak ogromnie zróżnicowany wzrost ruchu. Raport Cisco VNI Forecast oferuje globalny wgląd w znaczenie technologii wideo w naszym codziennym życiu i sygnalizuje potrzebę dalszego przygotowania sieci do obsługi w 2014 r. czterokrotnie większego ruchu internetowego oraz ponad 1 mld użytkowników usług wideo online – dodaje Patel.

>> Czytaj też: Ruch internetowy nadal w rękach USA

Zdaniem Cisco do 2014 r. w gronie regionów generujących największy ruch IP znajdą się: Ameryka Północna (19,0 eksabajtów/m-c), Daleki Wschód (17,4 eksabajta/m-c), Europa Zachodnia (16,2 eksabajta/m-c) i Japonia (4,3 eksabajta/m-c). W latach 2009–2014 ogólnoświatowy mobilny przepływ danych wzrośnie 39-krotnie.

Technologie napędzają ruch

Według prognoz ogólnoświatowych zaawansowany ruch wideo, obejmujący telewizję trójwymiarową (3DTV) i wysokiej rozdzielczości (HDTV), wzrośnie w latach 2009–2014 trzynastokrotnie. Do 2014 r. usługi wideo w standardzie 3D i HD będą stanowiły 42% całkowitego internetowego ruchu wideo generowanego przez użytkowników indywidualnych.

Jeszcze większa wymiana plików

Według prognoz ogólnoświatowy ruch związany ze współużytkowaniem plików osiągnie w 2014 r. poziom 11 eksabajtów/m-c. Roczna stopa wzrostu (CAGR) w latach 2009–2014 będzie wynosiła 22%, a ruch P2P będzie rosnąć w tempie 16% rocznie, natomiast ruch związany ze współużytkowaniem plików przez internet i za pomocą innych metod będzie rósł w tempie 47% rocznie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *