Ciepły montaż okien: jakie korzyści dla domu?

19-02-2020, 12:09

Techniki budowlane są dzisiaj bardzo nastawione na energooszczędność. Chodzi o to, by budynek był szczelny i notował możliwie najmniejsze straty energii. Tytułowy ciepły montaż okien to nic innego, jak technika zapobiegająca powstawaniu mostków cieplnych. W ten sposób nasz dom czy mieszkanie tracą mniejsze ilości ciepła, więc koszty ogrzewania znacząco maleją. Wymiana okien w tej technice pozwala stworzyć korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Jak wygląda ciepły montaż okien? O odpowiedź na liczne pytania poprosiliśmy firmę Vero Okna z Kalisza.

okna

Ciepły montaż okien – jak wygląda?

Miejsce, w którym styka się ościeżnica okna z murem to najbardziej newralgiczny punkt. Ciepły montaż okien przewiduje w tym miejscu wykonanie trzech warstw izolacyjnych. W tradycyjnych technikach miejsca te uszczelniane są za pomocą zwykłej pianki poliuretanowej. To rozwiązanie tanie, łatwe w wykonaniu i szybkie, ale niestety wciąż mało efektywne. Wymiana okien i ich montaż z wykorzystaniem pianki powoduje przenikanie wilgoci z dworu poprzez porowatą strukturę. Izolacja taka z czasem traci swoje właściwości, efektem jest np., pleśń i rzeczony brak szczelności. Montaż okien z taśmą izolacyjną pozwala również poprawić izolację akustyczną. To zdecydowanie lepszy i efektywniejszy wariant. Jak przebiega ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien – stolarka okienna, montaż w ścianach o różnej konstrukcji

Montaż okien w nowym budynku powinny zaczynać się od przygotowania stolarki okiennej. Okna należy wsunąć głębiej w mur po zewnętrznej stronie, uwzględniając ilość warstw ściany nośnej. Jeśli to wymiana okien, to ten etap można pominąć.

Ciepły montaż okien w ścianach o grubości do 50 cm bez ocieplenia należy montować w około połowie grubości tej przegrody. Jeśli ściany są warstwowe i posiadają dodatkową izolację, montaż okien powinien odbywać się w warstwie termoizolacji. Wykorzystuje się w tym celu specjalne kotwy, doczepiane do ściany nośnej. Inna jest technika montażu okien w ścianach trójwarstwowych, gdzie rama okna powinna być osadzona przy krawędzi ściany zewnętrznej, lub nawet lekko wysunięta poza jej lico.

Ciepły montaż okien – taśmy izolacyjne oraz uszczelnianie okien

Jeśli już udało nam się odpowiednio osadzić okno, czas przejść do właściwego montażu okien. Polecamy w tym celu korzystanie ze sprawdzonych materiałów, najlepiej od jednego producenta. Jeśli nie specjalizujemy się w stolarce okiennej i drzwiowej, wykonanie termoizolacji najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie. Fachowy montaż okien na terenie Kalisza i okolic świadczy firma VERO.

Przygotowanie podłoża pod ciepły montaż okien przeprowadza się raczej standardowo. Należy oczyścić i wyrównać powierzchnię, a w razie potrzeby uzupełnić zaprawą i zagruntować. Do tak przygotowanej powierzchni należy przymocować specjalne taśmy. Taśma paroszczelna powinna być przyklejona od wewnątrz, podczas gdy taśma paroprzepuszczalna przyklejana jest od strony zewnętrznej. W narożnikach okien zostawia się zakładkę o szerokości ok. 4 cm.

Ostatnim etapem jest odpowiednie wypoziomowanie okna oraz unieruchomienie go np. w konsolach. Montaż okien kończy zdjęcie folii na taśmach i przyklejenie jej do muru, dociskając np. wałkiem. Szczeliny, które pozostały powinny być uzupełnione pianką poliuretanową. Zawsze pamiętajcie o pozostawieniu nieco wolnej przestrzeni, gdyż pianka z czasem się rozpręża. Po usunięciu nadmiaru pianki powinno się przykleić do muru taśmę nałożoną od wewnętrznej strony ościeżnicy i… gotowe!
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag okna PCVtag oknatag budownictwo
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: