Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kuchnie urządzone w ciemnych barwach z całą pewnością wpisują się w tegoroczne trendy. W 2020 roku królują nowoczesne aranżacje z mocnym akcentem kolorystycznym. Modne są również kuchnie w czerni z drewnianymi elementami wykończenia. Ale czy ciemna zabudowa to dobry wybór do kuchni? Sprawdź, jak urządzić ciemną kuchnię, by była ona efektowna i praktyczna zarazem.

Elegancja i ponadczasowość ciemnych kuchni

Kuchnia w ciemnych kolorach jest niezwykle elegancka, a co za tym idzie, ponadczasowa. To zaleta, która sprawia, że zabudowa kuchenna zbyt szybko się nam nie znudzi. A w końcu niemało w nią inwestujemy, dlatego chcemy, by służyła nam jak najdłużej i przez cały ten czas zachwycała nas swoim pięknem. Ciemne szafki będą też idealnym wyborem, jeżeli marzy nam się kuchnia w stylu nowoczesnym, industrialnym albo minimalistycznym. Szczególnie, jeżeli postawimy na wersję bez uchwytów, o matowym wykończeniu.

Jak urządzić kuchnię z ciemną zabudową?

Ciemne szafki to jedno, a jak zaaranżować resztę kuchni? Ciemne meble będą pięknie prezentować się w zestawieniu z drewnianymi elementami, np. z drewnianym blatem. Dla końcowego efektu ważne jest również to, w jakich kolorach wykończymy ściany pomieszczenia. Delikatny kontrast stworzą nam tu neutralne barwy – szary, kremowy czy beżowy. W typowo nowoczesnej kuchni kontrast ten możemy wzmocnić, ściany i sufit malując na biało. Dla ożywienia ciemnej kuchni możemy zastosować bardziej intensywne barwy, zwłaszcza kiedy zdecydujemy się na czarną zabudowę. Czerń to w końcu niezwykle uniwersalny kolor. Dobrym pomysłem zatem może okazać się wykończenie jednej ze ścian czerwoną cegłą. A jaka podłoga będzie najlepsza? Podobnie jak w przypadku ścian, sprawdzą się tu także jasne kolory, które rozjaśnią nieco pomieszczenie i sprawią, że nie będzie ono przytłaczające. Dobrym rozwiązaniem będzie także podłoga drewniana albo płytki imitujące kamień.

Ciemna kuchnia

Czy ciemna kuchnia może być praktyczna?

Ciemne meble są znacznie bardziej wymagające, jeżeli chodzi o utrzymanie ich w czystości, niż jasna zabudowa. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, ale czy jest sposób na to, by sprzątanie ciemnej kuchni nie było tak uciążliwe? Jeżeli martwimy się o to, że czarne fronty szafek nieustannie będą pokryte naszymi odciskami palców, zdecydujmy się raczej na matową zabudowę, rezygnując z tej na wysoki połysk. Dobrym patentem jest także zastosowanie w ciemnej kuchni jasnego blatu –w końcu to on w kuchni brudzi się najszybciej, ale też najczęściej go czyścimy. Na drewnianym czy marmurowym blacie zabrudzenia nie będą aż tak widoczne, a na pionowych frontach – nawet gdy są one czarne – kurz nie będzie osiadał tak szybko. Innym rozwiązaniem będzie zastąpienie czarnych szafek zabudową o ciemnym, ale bardziej praktycznym odcieniu. Meble w kolorze antracytu czy wenge będą równie eleganckie, a jednak dużo łatwiej będzie nam je utrzymać w czystości. Jeżeli nie przepadamy za sprzątaniem, zrezygnujmy też z ciemnej podłogi w kuchni. Na takiej widoczny będzie każdy okruszek.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:












Tematy pokrewne:  

tag nolstag ciemna kuchnia