Chrapanie to przypadłość, która najbardziej denerwuje bliskich, a w szczególności partnera lub partnerkę. Irytujące, głośne dźwięki uniemożliwiają zaśnięcie, a w konsekwencji spokojny sen. Szturchanie czy budzenie zwykle pomaga jedynie na krótką metę. Osoby, które chrapią, mogą cierpieć na niebezpieczny dla zdrowia bezdech senny. Jak rozpoznać problem i jak wpływa na niego palenie papierosów?
Najczęściej chrapanie pojawia się, kiedy ciało znajduje się w pozycji horyzontalnej. Wówczas język opada ku tyłowi, w konsekwencji otwierają się usta, a kanał nosogardła i cieśni gardła ulegają zwężeniu. Powietrze, które przelatuje przez układ oddechowy, napotyka na przeszkodę, czego efektem jest irytujący dźwięk. Sam chrapiący nie zdaje sobie sprawy z tego, że utrudnia życie innym, dlatego istotna jest odpowiednia diagnostyka. Jeżeli zmiana pozycji przynosi poprawę – oznacza to, że problem leży w nieodpowiedniej higienie snu lub nawykach.
Okazuje się, że nałogowe palenie wpływa negatywnie na cały układ oddechowy, w tym przyczynia się do chrapania. Papierosy sprawiają, że w tchawicy i krtani zalega ślina. W konsekwencji powstaje obrzęk, przez co przepływ powietrza jest utrudniony. Dodatkowo podrażniają gardło, przez co dźwięki bardziej przypominają charczenie. Alkohol wypity przed snem powoduje zwiotczenie mięśni gardła i języka co sprawia, a finalnie przyczynia się do chrapania.
W pierwszej kolejności warto udać się z problemem do laryngologa, który sprawdzi stan nosa, gardła i krtani, a także doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Warto zrezygnować ze spożywania alkoholu na minimum 2h przed pójściem spać. Nie zapomnij również o higienie snu – wywietrz pomieszczenie, zadbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, a także wygodną poduszkę. Regularnie odkurzaj sypialnię i zmieniaj pościel.
Warto również zastanowić się nad porzuceniem palenia. Dobrym rozwiązaniem jest metoda małych kroków i zamiana tradycyjnego papierosa na urządzenie elektryczne. Podgrzewacze i wkłady Nexus to doskonała alternatywa dla tych, którzy pragną wyjść z nałogu. Skutecznie zastępuje tradycyjnego papierosa. Dzięki podgrzewaniu, a nie spalaniu, do organizmu nie przedostają się szkodliwe substancje smoliste. Bezdymne produkty są również bezpieczniejsze dla otoczenia, gdyż dym boczny, wydobywający się z tradycyjnego papierosa uwalnia jeszcze więcej szkodliwych substancji niż zaciągnięcie się papierosem przez palacza.
Leczenie chrapania jest długim procesem. Być może przyczyna leży w innych problemach zdrowotnych, które musi ocenić sam lekarz. Kluczowa jest obserwacja najbliższej osoby i przekazanie faktów specjaliście. Dzięki temu można realnie zbadać, gdzie leży problem i go wyeliminować, co z pewnością będzie ulgą dla najbliższych.
Fot. materiał partnera
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|