Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chrapanie to dolegliwość dokuczliwa nie tylko dla osoby, która się z nim zmaga, ale także dla tych, którzy śpią z nią w jednym pomieszczeniu. Zazwyczaj problem ten jest bagatelizowany, chociaż nierzadko może być objawem wielu poważnych chorób, w tym śmiertelnie niebezpiecznego bezdechu sennego. Jak można leczyć chrapanie?

Chrapanie: przyczyny, możliwe skutki

Chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami; jednym z nich jest chociażby nieprawidłowa budowa przegrody nosowej. Nierzadko przeprowadza się nawet zabiegi operacyjne, które mają na celu naprostowanie przegrody i umożliwienie swobodnego oddychania. Do chrapania często dochodzi także na skutek niewyspania lub ogromnego zmęczenia; jeśli zdarza się to sporadycznie, nie powinno być powodów do niepokoju. Gorzej, gdy chrapanie staje się patologiczne, tzn. utrudniony przepływ powietrza dotyczy nie tylko gardła, ale także krtani. Wtedy mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem podczas snu. Na chrapanie bardziej narażone są również osoby otyłe, chorujące na nadciśnienie tętnicze czy kobiety po menopauzie. Regularne chrapanie skutkuje bólami głowy, zmęczeniem, niewyspaniem, problemami z pamięcią, a nawet problemami natury seksualnej.

Jak leczyć chrapanie?

Metoda leczenia jest uzależniona od przyczyn chrapania. Jeśli powodem jest np. zła budowa przegrody nosowej, konieczne może być leczenie operacyjne. W innych wypadkach dobrym pomysłem może być sięgnięcie po specjalne preparaty usuwające przyczynę chrapania, takie jak chociażby Desnoran; zmiękczają i nawilżają błonę śluzową oraz poprawiają napięcie tkanek gardła. Dzięki temu ułatwiony jest przepływ powietrza przez gardło, co z kolei niweluje chrapanie. Preparaty tego rodzaju najczęściej mają postać sprayu, który aplikuje się wprost do nosa.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:










fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy