Choroba refluksowa przełyku – jak uporać się z dolegliwościami?

23-06-2019, 09:47

Gdy do przełyku zarzucana jest treść żołądkowa, pojawia się uczucie pieczenie. Może być odczuwana zgaga, ból w nadbrzuszu, nudności, a niekiedy dochodzi do wymiotów. Przyczyną takiego stanu jest rozwój choroby refluksowej przełyku. Jak uporać się z dolegliwościami?

Choroba refluksowa przełyku – jak powstaje?

Podczas połykania rozkurcza się dolny zwieracz przełyku, czyli mięsień położony między przełykiem a żołądkiem. Pokarm trafia do żołądka, a mięsień szybko się kurczy, by nie dopuścić do zarzucania treści żołądkowej. Jeśli na tym etapie dochodzi do nieprawidłowości, kwaśne soki i treść trafiają z powrotem do przełyku.

Choroba refluksowa przełyku może rozwijać się u osób otyłych, będących w ciąży, zmagających się z zaburzeniami opróżniania żołądka, a także nieprawidłową czynnością dolnego zwieracza przełyku. Schorzenie może być wynikiem cukrzycy, przyjmowania doustnie niektórych leków, w tym antykoncepcyjnych czy stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca. Nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta i przebyte operacje w obrębie układu pokarmowego, także predysponują do rozwoju refluksu.

 

Objawy i sposób radzenia sobie z nimi

Zarzucanie treści żołądkowej i kwaśnych soków, powoduje uczucie pieczenia. Pacjentowi odbija się, mogą pojawiać się nudności i wymioty. Istnieją problemy z przełykaniem, mogą występować ból w klatce piersiowej czy chrypka, choć dwie ostatnie dolegliwości należą do rzadszych. Dochodzi do spadku wagi, a także krwawienia z przełyku.

Podstawą walki z chorobą jest wizyta lekarska i dokładna diagnostyka, ponieważ niektóre z objawów są podobne do tych występujących w zawale serca. Jeśli dolegliwości związane są przejadaniem się, niewłaściwą dietą i stają się uciążliwe, ale głównie po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych posiłków, trzeba wykonać dwa kroki. Po pierwsze, zmienić swój codzienny jadłospis, po drugie, można doraźnie korzystać ze środków aptecznych łagodzących objawy. Do wyboru są między innymi: Controloc 20, Rennie czy Labofarm.

Niezależnie, czy problem ma podłoże w chorobie, czy też związany jest ze spożywaniem zbyt obfitych i tłustych posiłków, warto zadbać nie tylko o zmianę diety, ale i trybu życia. Należy zredukować masę ciała, unikać obcisłych ubrań i pasków, a także spać z lekko uniesionym wezgłowiem. Zwykle to pomaga w niwelowaniu objawów, a w przypadku schorzenia, owocuje ich złagodzeniem.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Executium

fot. kalhhRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: