Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Organizacja "Reporterzy bez granic" opublikowała raport poświęcony zjawisku chińskiej cenzury w internecie, w którym dokładnie opisano działanie mechanizmu filtrowania treści. Stało się to możliwe dzięki informacjom przekazanym przez anonimowego inżyniera z Chin.

robot sprzątający

reklama


ciąg dalszy...

GDY AUTOCENZURA NIE ZADZIAŁA

Mimo wszystkich tych zabiegów, dość często dochodzi do publikacji treści niepożądanych dla chińskich władz. W zależności od przewinienia, stosowane sankcje są różne - począwszy od kary grzywny, żądania zwolnienia redaktora odpowiedzialnego za "wpadkę", aż na zamknięciu danej sekcji strony, bądź całego serwisu skończywszy.

W raporcie przytaczany jest przykład witryny Netease, która w 2006 roku opublikowała na swych łamach sondę. Pytano w niej czytelników, czy gdyby mieli możliwość ponownie się urodzić, nadal chcieliby być Chińczykami. Na 10 tysięcy oddanych głosów 64% respondentów odpowiedziało, że nie - w ich opinii bycie Chińczykiem "nie jest niczym zaszczytnym". Jako kolejne powody wskazywano m.in. "brak możliwości kupna domu - bycie szczęśliwym jest czymś nieosiągalnym", bądź też "zakaz opowiadania dowcipów". Publikacja zakończyła się zwolnieniem wydawcy sekcji kulturalnej serwisu i jej rychłym zamknięciem.

Całkowite zamknięcie zarządzono tymczasem w przypadku serwisu The Century China oraz forum The Century Salon, w ramach których utworzono sekcje informacyjne bez odpowiedniego zezwolenia.


ZAKAZANE SŁOWA

Obok bezpośrednich poleceń cenzorskich, istnieją również rozbudowane systemy filtrów, które blokują strony, bądź publikacje zawierające zakazane słowa-klucze. Przy próbie publikacji komentarza, bądź blogowego wpisu z niepożądanymi wyrażeniami, automatycznie pojawia się komunikat z prośbą o jego poprawienie.

Internauci próbują na wszelkie sposoby obejść filtry, stosując cudzysłowy, ukośniki, bądź znaki interpunkcyjne wewnątrz wyrazów. Efektem tych zabiegów było wydłużenie listy filtrowanych słów do 400-500 wyrażeń.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Prześwietl swego kandydata

Źródło: RSF



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Reporterzy Bez Granictag raportytag Chinytag cenzura