Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ceny nagrobków wciąż rosną - co realnie wpływa na ich ostateczny koszt?

09-06-2022, 16:44

Godne upamiętnienie bliskiej nam zmarłej osoby jest dla wszystkich ważne. Niestety obecnie inflacja nie oszczędza branży nagrobkowej, a rosnące ceny surowców i transportu powodują szybki wzrost cen. Co wpływa na koszt pomnika nagrobnego? Jak wybrać nagrobek, aby jego cena mieściła się w naszym budżecie?

Z czego wynika cena nagrobka?

Ceny nagrobków wciąż rosną – co realnie wpływa na ich ostateczny koszt?

Finalny koszt nagrobka jest sumą wielu składowych. Jednak podstawowymi są surowiec oraz wielkość pomnika. Od wielkości nagrobka zależy ilość potrzebnego materiału oraz pracy przy jego obróbce. Z kolei wybór materiału wpływa na cenę pojedynczej płyty kamiennej i jest kluczowym kosztem bazowym. Dodatkowo na cenę wpływa także stopień skomplikowania projektu oraz dodatkowe prace zlecone poza zakładem kamieniarskim – na przykład wykonanie płaskorzeźby przez artystę plastyka lub kutego krzyża.

Wielkość nagrobka a jego cena

Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszt pomnika nagrobnego jest jego rozmiar. Im mniejszy tym mniej kamienia potrzebne jest na jego wykonanie. Najmniejsze są nagrobki urnowe. Ich standardowe rozmiary to 50 na 50 cm. Niewielki rozmiar oznacza także małą ilość materiału potrzebną do ich stworzenia. Nierzadko zakład kamieniarski będzie mógł zaproponować wykonanie nagrobka urnowego z materiału, który ma na stanie lub takiego, który pozostał po wykorzystaniu większych elementów płyt do stworzenia większego pomnika. Większość grobów to tak zwane nagrobki pojedyncze, ale nierzadko spoczywa w nich dwie lub nawet trzy osoby. Nagrobki takie zazwyczaj mają wymiary ok 100 na 200 cm. Największe są nagrobki podwójne i grobowce. Ich szerokość sięga nawet 250 cm, a do ich stworzenia potrzebne są co najmniej 3 płyty kamienne. Znacząco wpływa to zatem na ich cenę.

Czy projekt nagrobka wpływa na jego cenę?

Na cenę nagrobka poza ilością i ceną zużytego surowca wpływa także koszt pracy przy jego wykonaniu oraz ewentualnych prac dodatkowych. Im bardziej skomplikowany będzie projekt tym większy koszt. Nowoczesny nagrobek wcale nie musi być zatem drogi. Proste geometryczne formy, starannie dobrane proporcje są zarówno nowoczesne, ale też ponadczasowe. Przy tym ich obróbka nie jest skomplikowana. Gdy jednak zdecydujemy się na dodatkowe elementy, których zakład kamieniarski nie będzie w stanie wykonać samodzielnie - jak rzeźba na zamówienie lub kute elementy – wtedy musimy się liczyć ze wzrostem kosztów pomnika. Na szczęście doświadczony zakład kamieniarski powinien mieć własnych sprawdzonych podwykonawców. Zazwyczaj łatwiej i taniej jest zlecić koordynację wszystkich prac właśnie w rękach kamieniarza.

Wybór kamienia – jak duży ma wpływ na cenę?

Poza rodzajem i wielkością pomnika nagrobnego wybór materiału, z którego będzie wykonany, ma decydujący wpływ na jego ostateczną cenę. Widełki cenowe są w tym przypadku bardzo szerokie. Najtańszym wyborem będą importowane z Chin granity nazywane często Brązami Królewskimi. Ich jasna, kremowa barwa coraz częściej odznacza się w cmentarnych alejkach. Dużą popularnością cechują się krajowe granity pochodzące z kamieniołomów Strzelina i Strzegomia. Cena nagrobka pojedynczego o prostym wzorze wykonanego z takiego granitu powinna wynieść ok. 5000 zł. O półkę wyżej plasują się granity hiszpańskie odznaczające się nieco jaśniejszą barwą i wyższą jakością. Nie mają one także tendencji do utraty pierwotnej barwy dzięki niskiej zawartości żelaza w kamieniu. Bardzo popularne, ale też nietanie, są granity importowane ze Skandynawii, tzw. Szwedy. Cechuje je głęboka, piękna czerń. Często granity szwedzkie stosowane są jako płyty napisowe w połączeniu z krajowymi granitami o szarej barwie. Najdroższe są granity importowane z Indii z rejonu Himalajów. Są to granity Viscont White o jasnej barwie i często wyraźnym, niejednolitym wzorze. Jednak wybierając taki materiał musimy się liczyć ze znacznymi kosztami – przy nagrobkach podwójnych lub grobowcach dochodzących nawet do 20.000 zł.

Cena nagrobka – z czego wynika?

Na końcową cenę nagrobka najważniejszy wpływ ma wielkość pomnika, materiał z jakiego jest on wykonany oraz projekt. Warto poświęcić czas i sprawdzić średnie ceny w kilku zakładach kamieniarskich. Dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem zakłady kamieniarskie posiadają gotowe projekty, które można zobaczyć na licznych wystawach zlokalizowanych zazwyczaj w pobliżu głównych cmentarzy. W przypadku wyboru takiego pomnika płacimy dodatkowo za wykonanie napisów na płycie napisowej i jego montaż, ale koszt nagrobka i tak zazwyczaj będzie niższy niż wykonanie go na zamówienie.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nagrobki