Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Centrum badawczo-rozwojowe Intel Gdańsk – to tu powstają technologie jutra

20-10-2015, 23:32

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela to największe z 24 laboratoriów, jakimi w Europie może pochwalić się amerykański gigant IT. W ośrodku pracuje ponad 2000 najwyższej klasy specjalistów i ta liczba nieustannie rośnie.

Gdański ośrodek Intela formalnie istnieje od 1999 r., jednakże w rzeczywistości jego historia jest dłuższa. W 1991 ośrodek pierwszy raz otworzył swoje drzwi, jako filia CrossComm'u, amerykańskiej firmy zajmującej się sieciami komputerowymi. W październiku 1999 r. został włączony do korporacji Intel.

W Gdańskim centrum badawczo-rozwojowym prace nad najnowszymi technologiami obecnie prowadzi kilka grup biznesowych Intela:

Grafika 3D:

Zespół ok. 400 inżynierów pracuje nad projektowaniem, implementacją i walidacją sterowników grafiki trójwymiarowej dla układów graficznych zintegrowanych z procesorami Intela stosowanych w komputerach biurkowych, przenośnych, serwerach/stacjach roboczych, a także branży IoT i motoryzacyjnej. Dostarczają oprogramowanie sterowników zgodne ze standardami Direct3D i OpenGL, a także OpenCL, Vulkan dla systemów operacyjnych Windows, Linux, Android. Prace badawczo-rozwojowe nad sterownikami 3D w Gdańsku dotyczą produktów, które już są dostępne na rynku, jak i tych, które pojawią się na nim za 4-5 lat.

Rozwiązania dla centrów danych:

Ponad 600-osobowy zespół zajmujący się technologiami serwerowymi. To tutaj powstają technologie przyszłości, które zmienią funkcjonowanie nowoczesnych centrów danych. Inżynierowie z Gdańska odpowiadają także za opracowywanie oprogramowania pozwalającego na zarządzanie centrami danych (m.in. ich zużyciem energii), sterowniki dla systemów Linuks, Windows oraz VMMs, a także rozwiązania poprawiające działanie infrastruktury chmurowej.

Big data i Internet rzeczy:

Ok 100-osobowy zespół zajmuje się opracowywaniem technologii zabezpieczeń dla rozwiązań Intela stosowanych w sprzęcie oraz oprogramowaniu. Ok 50 osób zajmuje się ponadto rozwiązaniami dla składników platform Big Data i Internetu rzeczy, m.in. Intel Galileo/Edison, inteligentnej energetyki (tzw. smart grid) oraz elektroniki noszonej (wearables).

Sieci komputerowe:

Ponad 100-osobowy zespół zajmuje się technologiami sieciowymi przyszłości, zapewniającymi wyższą wydajność, zarządzalność i obsługę nowych rozwiązań z tego zakresu przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych oraz centrów danych.

Audio:

Ponad 200-osobowa grupa inżynierów zajmująca się technologiami związanymi z dźwiękiem. Cel to m.in. opracowanie nowych sposobów interakcji ludzi z elektroniką. Wprowadzenie interfejsów naturalnych, które pozwolą na swobodną „rozmowę” z komputerami, smartfonami i innymi urządzeniami. Inżynierowie pracują m.in. nad dźwiękiem wysokiej jakości (HD Audio), obróbką dźwięku (post processing), algorytmami rozpoznawania mowy w naturalnym środowisku i optymalizacją dźwięku realizowanego przez produkty Intela pod kątem jak najlepszej współpracy z oprogramowaniem (np. Microsoft Skype/Lync). Opracowywane rozwiązania mają również trafić do elektroniki noszonej. Gdański oddział jest odpowiedzialny za dostarczenie i rozwój kilku kluczowych dla Intela technologii takich jak: USB3, HD Audio, BluRay Playback, Wireless Display. Produkty gdańskiego oddziału można znaleźć w niemal każdym komputerze wykorzystującym komponenty Intela. Projekty, nad którymi dzisiaj pracują w Intelu będą dostępne na rynku najwcześniej za 2-3 lata.

Superkomputery i technologie dla biznesowych odbiorców korporacyjnych:

50-osobowy zespół pracuje nad rozwiązaniami dla superkomputerów, m.in. platformami wykorzystującymi koprocesory Intel Xeon Phi oraz oprogramowaniem serwerowym. Rozwiązania te trafiają do najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

 

Intel Technology Poland wspiera także rozwój młodej kadry poprzez programy studenckie: praktyki zawodowe (I-III rok) i staże zawodowe (IV-V rok/doktorat). Studentom Intel oferuje: pracę na część etatu, możliwość realizacji pracy dyplomowej/doktoratu pod kierunkiem konsultanta z Intela, możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce oraz współtworzenia najnowszych światowych technologii w trakcie pracy w międzynarodowych zespołach Intela.