Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Budowa i zasada działania biologicznych oczyszczalni ścieków

24-01-2017, 03:47

Biologiczne oczyszczalnie ścieków cieszą się obecnie coraz większą popularnością, doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie do kanalizacji. Do oczyszczania wykorzystują szereg procesów fizycznych i biologicznych, dzięki którym cały system bardzo dobrze radzi sobie z komunalnymi zanieczyszczeniami.

Podstawowe elementy biologicznych oczyszczalni ścieków

Biologiczne oczyszczalnie występują obecnie w dwóch podstawowych odmianach, to znaczy z nitryfikacją i denitryfikacją typu HNV-N oraz nitryfikacją typu HNV-P. Składają się one z kilku elementów, które są odpowiedzialne za wszystkie zachodzące w trakcie procesy. W praktyce każdą instalację wykonuje się na zamówienie klienta i według wskazanej przez niego specyfikacji, więc zależnie od projektu stosuje się różne rozwiązania. Przed oczyszczalniami tego typu należy zastosować kratę lub pompę rozdrabniającą oraz piaskownik napowietrzny, w przypadku kraty stosuje się mechanizmy ręczne lub automatyczne. W razie potrzeby można na tym etapie użyć również separatora tłuszczu. Dostarczone do oczyszczalni ścieki w pierwszej kolejności są umieszczane w osadniku wstępnym, a następnie przekazywane do dalszego oczyszczania. Kolejnym istotnym elementem instalacji są komory w których zachodzą procesy biologiczne. Więcej informacji o zachodzących procesach oczyszczalni biologicznej http://www.traidenis-pol.com/produkty/oczyszczalnie-biologiczne. Zależnie od typu oczyszczalni będą to albo komory anoksyczna i aerobowa, albo komora nitryfikacyjna, zwana również reaktorem napowietrznym. W zależności od przepustowości całego systemu komory oraz kolejny ważny element całości, czyli osadnik wtórny, mogą się znajdować w jednym zbiorniku lub w kilku niezależnych. Oczyszczalnie biologiczne mogą jeszcze posiadać urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz zbiorniki retencyjne, ich ilość jest uzależniona od potrzeb klienta.


Zasada działania biologicznych oczyszczalni ścieków

Biologiczne oczyszczalnie ścieków są jednymi z najskuteczniejszych tego typu urządzeń na rynku. Wykorzystują one szereg procesów mechanicznych, biologicznych i chemicznych, spełniając przy tym najwyższe normy czystości. Doprowadzane do oczyszczalni ścieki na początku są wstępnie filtrowane przez kratę z największych przedmiotów, a następnie w osadniku wstępnym z mniejszych. Dalsze procesy zachodzą w zbiorniku ze stopniem biologicznym. Przy oczyszczalniach typu HNV-N w komorze denitryfikacyjnej-beztlenowej zachodzi redukcja związków azotu, a później osad jest przenoszony do komory nitryfikacji–tlenowej, gdzie jest to kontynuowane. Z komory tlenowej mieszanka trafia do osadnika wtórnego, w nim następują procesy recyrkulacji zewnętrznej i wewnętrznej osadu. Polega ona na przepompowywaniu czynnego osadu między osadnikiem a komorą beztlenową, dając w rezultacie duże zagęszczenie osadu. W nieco odmienny sposób działają oczyszczalnie typu HNV-P. Wstępne etapy oczyszczania są identyczne, największa różnica jest w funkcjonowaniu komory biologicznej, która pracuje wykorzystując metodę osadu czynnego z biologicznym złożem. Pozbawione większości zanieczyszczeń ścieki trafiają później do osadnika wtórnego, w którym znajduje się specjalny wkład sedymentacyjny filtrujący osad. Oczyszczone w powyższych procesach ścieki mają wysoką czystość i mogą trafić do odbiornika końcowego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy