Firmy informatyczne najwięcej inwestują w badania i rozwój spośród innych branż. Kadra IT jest doceniana na całym świecie, a poziom usług nie odbiega od zachodnich standardów. Mimo tego Polska musi odrobić stratę w innowacyjności gospodarki, ponieważ znajduje się daleko za światową czołówką.
W ogólnym rankingu „The Global Innovation Index 2014” Polska zajmowała 45 miejsce pod względem najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. W najnowszym zestawieniu nasz kraj spadł o jedno oczko i w rankingu innowacyjności 2015 zajmuje 46 pozycję. Wyprzedzają nas nie tylko Czesi czy Litwini, ale również Grecy, którzy jeszcze rok temu znajdowali się tuż za naszymi plecami.
Polska ma zatem wiele do zrobienia, by zbliżyć się do światowych i europejskich liderów innowacyjności. Największe możliwości pod względem wykorzystania nowatorskich rozwiązań ma branża teleinformatyczna. Według danych PwC sektor IT wprowadza na rynek najwięcej produktów, które są wynikiem własnych inwestycji w badania i rozwój. Odsetek takich rozwiązań do ogólnych produktów dostarczanych na rynek wynosi aż 70 proc. Na drugim miejscu znalazły się zakłady produkujące pojazdy i maszyny z wynikiem 66 proc., a dalej branża chemiczna i farmaceutyczna – 53 proc. W związku z tym Polska ma duży potencjał badawczo-rozwojowy, który powinien być wspierany i rozszerzany na inne sektory gospodarki. Niekwestionowanym liderem w obszarze B + R. pozostaje branża IT.
Innowacyjność polskich firm informatycznych jest doceniana za granicą. Na Zachodzie oraz w krajach azjatyckich dużą rolę odgrywają usługi outsourcingowe, które stają się domeną polskiej gospodarki. Tę pozycję na międzynarodowym rynku outsourcingu IT wypracowują polscy inżynierowie i specjaliści IT. Jedną z firm inżynierskich, która podbiła zagraniczne rynki jest Ericpol, który główne dochody czerpie z eksportu usług IT. W 33. rankingu „The Software 500”, który skupia największe firmy w zakresie produkcji oprogramowania, Ericpol zajął 11 miejsce w kategorii firm software’owych świadczących usługi w modelu outsourcingu. Firma z główną siedzibą w Łodzi zajmuje się oprócz outsourcingu IT także dostarczaniem rozwiązań dedykowanych w obszarach telekomunikacji, komunikacji M2M (machine to machine), IoT (Internet of Things), aplikacji dla sektora medycznego, finansów i bankowości oraz rozwiązań dla biznesu. Dochody Ericpola związane ze sprzedażą licencji oraz pochodzące z usług wsparcia i utrzymania systemów wynoszą za 2014 rok 101 mln USD.
O tym, że polska kadra specjalistów IT nie ma sobie równych świadczy również fakt, iż zagraniczne organizacje i koncerny przenoszą do polskich miast swoje oddziały lub zatrudniają naszych specjalistów IT. W pierwszym kwartale 2016 roku zakończy się pierwszy etap przejęcia Ericpola przez światowego lidera branży telekomunikacyjnej firmę Ericsson. Szwedzki potentat był przez 24 lata strategicznym klientem polskiej spółki. W sumie po przejęciu dla Ericssona będzie pracować ponad 2500 pracowników, specjalistów Ericpola z Polski i Ukrainy. W ten sposób doświadczona polska kadra zasili szeregi Ericssona w obszarze technologii radiowej, chmury oraz IP.
Polską gospodarkę czeka duży skok w stronę zwiększenia innowacyjności. Przedsiębiorstwa muszą stawiać na badania i rozwój. Są jednak takie sektory, jak branża IT, które jednoznacznie wskazują, że potencjał innowacyjności drzemie zwłaszcza w ludziach.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|