Bosch wdraża rozwiązania druku 3D polskiej firmy Zortrax

08-11-2016, 15:09

W ciągu kilku miesięcy fabryka koncernu Bosch we francuskim Mondeville zaoszczędziła około 80 tysięcy euro, dzięki wykorzystaniu drukarek 3D Zortrax M200 - informuje polski producent drukarek.

Drukarki 3D Zortrax M200 pozwalają inżynierom przyspieszyć przebieg procesu projektowania, tworzenia prototypów i wyrobu specjalistycznych narzędzi, które wykorzystywane są później przez pracowników fabryki podczas montażu modułów i części w urządzeniach elektronicznych.

Blisko rok temu managerowie i inżynierowie pracujący w zakładzie produkcyjnym koncernu Bosch we francuskim Mondeville postanowili wykorzystać w praktyce technologię druku 3D. Czas pokazał, że zarówno decyzja o wykorzystaniu w fabryce druku 3D, jak i ta o wyborze dostawcy, czyli Zortrax, była trafiona. Potwierdzają to rezultaty wdrożenia. Przedstawiciele koncernu Bosch podkreślają, że zastosowanie drukarek 3D Zortrax M200, w ciągu ostatnich kilku miesięcy pozwoliło nie tylko udoskonalić wiele technicznych procesów produkcyjnych, ale też zaoszczędzić dziesiątki tysięcy euro.

Zakład produkcyjny Bosch w Mondeville zatrudnia ponad 700 pracowników i specjalizuje się w wytwarzaniu części elektronicznych i mechatronicznych na potrzeby branży motoryzacyjnej. Złożenie pojedynczego modułu wymaga precyzji, dbałości o szczegóły i jest czasochłonne. Sposobem na usprawnienie tych procesów było wykorzystanie drukarki 3D Zortrax M200. Sprzęt ten udowodnił, że sprawdza się w pracochłonnym procesie projektowania, tworzenia prototypów i wytwarzania gotowych narzędzi.

Z punktu widzenia inżyniera, technologia druku 3D ułatwiła i przyśpieszyła przebieg prac związanych z projektowaniem i tworzeniem prototypów do specjalistycznego oprzyrządowania, stosowanego przez pracowników hali produkcyjnej. Zwracają oni szczególną uwagę na zintegrowanie sprzętu, w tym urządzeń, dedykowanego oprogramowania oraz wysokiej jakości materiałów, a także na niezawodność wyposażenia dostarczonego przez firmę Zortrax.

- Nasze zakłady produkują ponad 15 milionów sztuk wyposażenia rocznie. Aby zapewnić ciągłość i wysoką jakość procesów produkcyjnych, nasz dział techniczny musi nieustannie dbać o utrzymywanie setek urządzeń w nienagannym stanie – mówi Frederic Boumaza. – Drukarki 3D marki Zortrax pozwolą nam na produkowanie wielu niezbędnych części właściwie w momencie, w którym pojawi się na nie zapotrzebowanie.

Jak podkreślają inżynierowie koncernu Bosch, koszty produkcji związane z wymianą części są niższe niż koszty ich zakupu od dostawcy. Na przykład zestaw plastikowych nakładek o prostej konstrukcji, umieszczanych w głowicy robota rozmieszczającego części elektroniczne na obwodzie drukowanym, może kosztować 450 euro, podczas gdy wydrukowanie ich zajmie tylko kilka godzin i będzie wiązało się z kosztami w wysokości ok. 1 euro.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Zortraxtag drukarki 3Dtag Bosch
To warto przeczytaćfot. Devirefot. Fortinet
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: