Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ból żołądka – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

24-06-2019, 08:18

Ból żołądka może być wynikiem złej diety, stresu, a nawet poważnych schorzeń, które umiejscawiają się nie tylko po stronie układu pokarmowego. Tego typu dolegliwość znana jest każdemu z nas, bo nierzadko pojawia się po przejedzeniu. Co może oznaczać ból żołądka i jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze ból żołądka?

Jeśli zjemy zbyt obfity posiłek, składający się z tłustych, ciężkostrawnych lub wzdymających produktów, możemy odczuwać nie tylko przepełnienie. Pojawiają się dolegliwości bólowe, zlokalizowane w okolicy żołądka. Mogą im towarzyszyć inne objawy, jak niestrawność, zgaga, a nawet nudności. Takie efekty są charakterystyczne również w przypadku spożycia dużych ilości alkoholu czy wypicia kawy na czczo.

Sporadyczne dolegliwości, najczęściej wymagają jedynie zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli jednak trwają przez dłuższy czas, pojawiają się inne objawy, to znaczy, że ból żołądka może być spowodowany rozwijającymi się chorobami. Jedną z częstszych przypadłości pośród chorób układu pokarmowego, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Charakterystyczne w tej jednostce chorobowej są nie tylko bóle, ale i cofanie się treści żołądkowej, zgaga oraz pieczenie w przełyku. Pojawiają się głównie po posiłku, w momencie schylania się i w pozycji leżącej.

Spośród przyczyn bólów żołądka, wymienia się wrzody i stany zapalne. Ból żołądka może być objawem zawału serca – tak zwana maska brzuszna. Pojawia się w dyspepsji czynnościowej, zaawansowanym raku żołądka, jak i nerwicy wegetatywnej. Bardzo często wywołuje go stres, który objawia się uczuciem ściskania, może prowadzić także do nudności i wymiotów.

 

Jak radzić sobie z dolegliwościami ze strony żołądka?

Wspomniana zmiana nawyków żywieniowych to podstawa, nawet jeśli zachodzi podejrzenie rozwoju schorzenia. Przy dolegliwościach przewlekłych, konieczna jest wizyta lekarska i przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Z dostępnych preparatów przeciwbólowych czy suplementów, można korzystać jedynie doraźnie, trzymając się zaleceń lekarskich lub informacji zawartych na opakowaniach.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia psychiki, uporania się z emocjami i stosowanie technik relaksacyjnych. Warto znaleźć swój indywidualny, skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem, by ograniczyć ból, ale i nie doprowadzić się do nerwicy żołądka.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E