Big Data a rewolucja w leczeniu nowotworów

21-09-2018, 14:06

Na wrześniowym Forum e-Zdrowia 2018, które odbyło się w Sopocie, dyskutowano o tym, jak rozwiązania cyfrowe mogą wpłynąć na leczenie pacjentów. Wskazywano między innymi, że realne korzyści z planowanych przez Ministerstwo Zdrowia Rejestrów Medycznych, w tym Rejestrów Onkologicznych, będzie można wyciągnąć wówczas, gdy uwzględnią najnowsze kierunki rozwoju medycyny, takie, jak medycyna spersonalizowana.

Dziś wiadomo, że nowotwór nie jest chorobą konkretnego narządu. Dwie osoby chore na nowotwór piersi mogą mieć zupełnie inne mutacje właściwe dla swojej choroby. To oznacza, że leczenie ich powinno przebiegać w zupełnie inny sposób. Podejście uwzględniające te różnice to właśnie leczenie spersonalizowane.

Sr Aleksander Sowa, biolog molekularny, dyrektor ds. strategii i rozwoju portfolio w Roche Polska i prelegent na Forum e-Zdrowia tłumaczył, że wszechstronne profilowanie genomowe zmienia sposób myślenia i podejścia do leczenia nowotworów. Odniósł się do przykładu raka płuca. Na podstawie zmian molekularnych można go podzielić na ponad dziesięć podtypów, a w każdym z nich wyodrębnić także liczne mutacje odpowiedzialne za jego rozwój. Dzięki metodzie profilowania genetycznego nowotworów otrzymujemy pełną informację, które z mutacji kolejno dominują u danego pacjenta. Ekspert dodaje, że badanie może wykazać dodatkowe możliwości leczenia, czasem refundowanego jedynie w leczeniu nowotworów, zlokalizowanych w innym narządzie, a dziś z przyczyn proceduralnych a właściwie finansowych, decyzyjność lekarzy w placówce publicznej w tym zakresie jest mocno ograniczona.

Wdrożenia na masową skalę terapii spersonalizowanych byłyby korzystne zarówno po stronie pacjentów, jak i budżetu państwa. Wybranym pacjentom można byłoby oszczędzić podawania nieskutecznych w ich przypadku leków – np. standardowej chemioterapii, na rzecz dopasowanego do ich profilu genomowego innowacyjnego leku. To z kolei pozwoliłoby na efektywniejsze zarządzanie budżetem na ochronę zdrowia.

Źródło: Roche; PAP


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031