Wdrożenie maksymalnie bezpiecznych warunków pracy w firmie to jeden z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Zapisy obowiązujących w Polsce przepisów BHP są jasne i konkretnie sprecyzowane. Warto się do nich stosować także podczas pracy z urządzeniami transportu bliskiego (w skrócie: UTB), w tym podczas eksploatacji suwnic. Co warto wiedzieć o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących przy obsłudze dźwignic? Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecamy lekturę naszego wpisu.
Urządzenia transportu bliskiego, w tym suwnice, zaliczane są do maszyn z grupy transportu zmechanizowanego, które należą do grupy urządzeń transportu pionowego. Tego rodzaju transport zaś odbywa się najczęściej wewnątrz konkretnego zakładu pracy. Granicę transportu wewnętrznego wyznaczać będą granice zakładu pracy, a zasady ruchu na drogach wewnątrzzakładowych określone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
Transport odbywający się w granicach konkretnego zakładu pracy wiązać się będzie z koniecznością przestrzegania ogólnych warunków bezpieczeństwa. Te zaś dotyczyć będą m.in. takich kwestii jak nieprzekroczenie dopuszczalnej nośności lub udźwigu danego środka transportowego czy bezpieczne rozmieszczenie ładunku na środkach transportowych. Do tego należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ładunku przed upadkiem lub przemieszczaniem się. Warto też podkreślić, że w ogólnych warunkach bezpieczeństwa w transporcie wewnątrzzakładowym mieścić będzie też zatrudnianie osób posiadających właściwe kwalifikacje do obsługi określonego rodzaju urządzeń czy maszyn. W przypadku UTB będą to uprawnienia operatora suwnicy, pozwalające na bezpieczną obsługę dźwignic. Ich szeroki wybór zaś znaleźć można w ofercie dobrego producenta w branży. Warto odwiedzić stronę.
Gdzie znaleźć można zestawienie najważniejszych przepisów określających bezpieczeństwo i higienę pracy podczas obsługi suwnicy? Takim miejscem będzie instrukcja BHP, która zawiera nie tylko informacje o niezbędnych kwalifikacjach do eksploatacji tego rodzaju sprzętu, ale stanowić będzie również zestawienie obowiązkowych do wykonania czynności: i to zarówno przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie, jak i po zakończeniu pracy. Ponadto w profesjonalnie przygotowanej instrukcji znajdzie się też wyszczególnienie czynności zabronionych podczas eksploatacji dźwignicy, jak i miejsce na ostrzeżenia przed różnego rodzaju zagrożeniami.
Wszelkiego rodzaju dźwignice, w tym m.in. popularne suwnice procesowe, suwnice uniwersalne czy suwnice z wciągarkami można bezpiecznie eksploatować tylko wówczas, gdy urządzenia te posiadają ważną decyzję Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) zezwalającą na eksploatację. Do czynności kontrolnych, które obowiązkowo powinien wykonać każdy operator dźwignicy, zaliczyć należy dodatkowo także przestrzeganie instrukcji obsługi suwnicy oraz instrukcji stanowiskowej BHP. Bardzo ważne pozostaje też to, by w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek uszkodzenia cięgnika lub suwnicy, niezwłocznie unieruchomić użytkowany sprzęt oraz prędko powiadomić przełożonego.
Eksploatacją dźwignicy zajmuje się wykwalifikowany operator suwnicy. O czym powinien pamiętać, aby praca z wykorzystaniem urządzenia transportu bliskiego była maksymalnie bezpieczna? Do najważniejszych obowiązków operatora podczas pracy zaliczyć należy bieżące monitorowanie prawidłowości działania zespołów i mechanizmów suwnicy, korzystanie z hełmu ochronnego podczas pracy, stosowanie się do sygnałów i komunikatów hakowego, w tym bezwzględne stosowanie się do komunikatu “STOP”. Niezwykle ważne jest też zachowanie bezpiecznej odległości od sąsiadujących z drogą transportową przedmiotów podczas transportu ładunków oraz pilnowanie tego, aby pod każdego rodzaju ładunkiem nie było ludzi. Do tego należy też zachować maksymalną płynność manewrów hamowania, ruszania, podnoszenia oraz opuszczania ładunków. Poruszanie się z prędkościami dostosowanymi do warunków występujących w zakładzie pracy jest także niezwykle istotne. Nie można zapominać też o dostosowaniu transportowanego ładunku do dozwolonego udźwigu nominalnego urządzenia. Obowiązkowe jest także prawidłowe mocowanie ładunku na urządzeniu chwytnym. Czy to wszystkie z zasad związanych z zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa podczas użytkowania dźwignicy? Z pewnością nie, jednak te wymienione zaliczyć należy do jednych z najbardziej istotnych w pracy każdego operatora suwnicy.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|