Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezzwrotne dotacje unijne - kto i kiedy może na nie liczyć?

24-06-2022, 15:23

Liczne polskie przedsiębiorstwa, które posiadają przemyślany biznesplan i ugruntowane cele na rozwój, na pewnym etapie działalności rozważają możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacje unijne, będące bezzwrotną i nieodpłatną formą wsparcia pieniężnego, to bowiem bardzo atrakcyjna opcja finansowania dla firm, które chcą sukcesywnie podnosić poziom swojej innowacyjność, stając się bardziej konkurencyjnymi na globalnym rynku. Projekty unijne obarczone są jednak licznymi wymogami i formalnościami, a szansa na pozyskanie pożądanego dofinansowania jest ściśle uzależniona od tego, czy dana firma spełnia określone warunki konkursu. Jakie przedsiębiorstwa i w jakich okolicznościach mogą ubiegać się o dotację unijną? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Czym są dotacje unijne?

Dotacje unijne są przyznawane w ramach specjalnie wyodrębnionych z budżetu Unii Europejskiej środków finansowych (a precyzyjniej – Funduszy Europejskich) w celu restrukturyzacji określonych przedsiębiorstw, która ma prowadzić do rozwoju gospodarczego poszczególnych państw członkowskich. Fundusze te wydatkowane są zatem na działania przyczyniające się do sukcesywnego niwelowania różnic między krajami należącymi do Unii Europejskiej zgodnie z postanowieniami przyjętej polityki spójności.

Do kogo adresowane są dotacje z Unii Europejskiej?

Bezzwrotne dotacje unijne – kto i kiedy może na nie liczyć?

Informacja o tym, kto może ubiegać się o dotację unijną, jest każdorazowo zawarta w regulaminach ogłaszanych konkursów. Podmioty, które mogą wnioskować o dotację, to w zależności od wybranego programu operacyjnego bądź konkursu:

  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa;
  • duże firmy (jednak w bardzo ograniczonym zakresie);
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • służby publiczne (z wyjątkiem administracji);
  • instytucji nauki i edukacji;
  • instytucje ochrony zdrowia;
  • organizacje społeczne;
  • związki wyznaniowe;
  • przedsiębiorstwa spełniające cele publiczne;
  • partnerstwa.

Kiedy można liczyć na przyznanie dotacji unijnej?

Dotacje z programów unijnych przyznawane są beneficjentom najczęściej w ramach konkursów, które mogą być regionalne (czyli adresowane do firm zlokalizowanych w określonym województwie) lub krajowe (skierowane do przedsiębiorstw działających na terenie całej Polski). Aby móc starać się o dotację, należy wziąć udział w naborze wniosków pod konkretny typ projektu. Harmonogram poszczególnych konkursów jest ustalany z góry na dany rok kalendarzowy, ale termin składania wniosków jest zazwyczaj bardzo krótki (np. tydzień).

Największe szanse na dotacje z Unii Europejskiej mają projekty i inwestycje realizowane w poniższych obszarach.

Projekty badawczo-rozwojowe i innowacje

Przedsiębiorstwa – pod określonymi warunkami – mogą pozyskać dofinansowanie unijne na prace z zakresu B+R, zakup i rozwój infrastruktury do badań czy wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Warto nadmienić, że działalność o charakterze badawczo-rozwojowym realizowana jest, w określonym zakresie, niemal w każdym przedsiębiorstwie. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który pomoże zidentyfikować w firmie obszary uprawniające do skorzystania z dofinansowania unijnego.

Informatyzacja

Informatyzacja to cel wielu rodzimych firm, dlatego środki unijne można przeznaczyć również na wprowadzenie do działalności elektronicznych systemów np. do zarządzania firmą. Z tej opcji dofinansowania korzystają przede wszystkim firmy, które mają plan na wdrożenie nowoczesnego portalu e-usługowego, chcą rozwinąć e-handel czy zająć się opracowaniem rozwiązań B2B.

Ekspansja na rynki zagraniczne

Fundusze Europejskie pomagają rodzimym firmom o najwyższym potencjalne innowacyjnym w efektywnej ekspansji na rynki zagraniczne. Wówczas środki pozyskane w ramach dotacji unijnej można wykorzystać na działania takie jak dostosowanie produktów i usług czy udział w targach branżowych i misjach gospodarczych.


Więcej w tym temacie:

Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031