Bezprzewodowy dostęp do... energii

16-11-2006, 08:20

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że już niebawem urządzenia przenośne nie będą potrzebowały nawet gniazdek elektrycznych. Naukowcy z MIT posiadają już projekt systemu, który pozwala na przesyłanie energii bezprzewodowo, na odległość do pięciu metrów.

Opracowywaniem bezprzewodowego systemu do przesyłania energii zajmuje się ekipa pod uczonych z MIT pod kierownictwem prof. Marina Soljacica. Wyniki pracy zostały zaprezentowane na Physics Industrial Physics Forum w San Francisco.

W opracowaniu systemu bezprzewodowego przesyłania energii pomogło zjawisko rezonansu, polegające na tym, że drgania jednego ciała fizycznego są przekazywane innemu ciału, jeśli tylko drga ono z tą samą częstotliwością.

Najłatwiej możemy zaobserwować rezonans akustyczny. Jeśli mamy w pomieszczeniu dobrze nastrojoną gitarę i z innego instrumentu wydobędziemy dźwięk o wysokości odpowiadającej wysokości strojenia jednej ze strun gitary, to będziemy mogli zaobserwować, że struna ta zacznie lekko drgać. Z przekazywaniem prądu rzecz ma się podobnie, ale zamiast fal dźwiękowych uczeni postanowili użyć fal elektromagnetycznych.

Zwykła antena radiowa potrafi emitować takie fale, ale przesyłanie w ten sposób energii byłoby niemożliwe, gdyż rozchodziłaby się ona we wszystkich kierunkach i byłaby zwyczajnie marnotrawiona. Aby obejść ten problem, naukowcy z MIT skonstruowali specjalną, miedzianą antenę, która jest "niepromieniująca".

Antena ta emituje fale elektromagnetyczne o częstotliwości 6,4 Mhz. Jeśli w jej zasięgu znajdzie się inna antena odbierająca fale na tej samej częstotliwości, to dochodzi do przesyłania energii. Fale, które nie zostaną pochłonięte przez antenę odbiornika, będą z powrotem zaabsorbowane przez antenę nadającą. Mówiąc w przenośni - fale elektromagnetyczne są jak przywiązane do anteny nadającej i zostają pochłonięte tylko przez ciała drgające w częstotliwości 6,4 Mhz.

Próby przesyłania energii beż użycia przewodów były podejmowane przez różnych uczonych już dużo wcześniej, jednak to Marin Soljacic jako pierwszy wpadł na pomysł niepromieniującej anteny. Do tej pory eksperymentowano np. z przesyłaniem energii za pomocą lasera, ale technologia ta wymaga kontaktu optycznego nadajnika z odbiornikiem.

Źródło: MIT, BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag naukowcytag naukatag anteny
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy