Bezpłatny internet dla każdego

15-09-2010, 18:53

Chce tego twórca WWW. Trzeba jednak skończyć z myśleniem, że dostęp do sieci jest niepotrzebnym luksusem, a najważniejsza jest budowa tradycyjnej infrastruktury. Łatwiej i taniej byłoby wykorzystać rozwiązania już sprawdzone.

Sir Tim Berners-Lee, wynalazca sieci WWW, chce, by każdy mieszkaniec naszej planety miał zagwarantowany jakikolwiek dostęp do internetu. Co ważne, miałby on być darmowy. Jego wypowiedzi w tej kwestii podczas Nokia World przytacza serwis BBC News. Jego zdaniem sieć może być odpowiedzią na zapotrzebowanie na określone usługi, przede wszystkim związane z ochroną zdrowia i oświatą.

>> Czytaj więcej: Internet za 40-krotność wynagrodzenia

Możliwe w tym celu byłoby wykorzystanie boomu na rynku telefonii komórkowej w krajach rozwijających się, gdzie problemem jest przede wszystkim brak odpowiedniej infrastruktury. Zamiast ciągnąć kable, stawia się maszty telekomunikacyjne. Tak dzieje się przede wszystkim w Afryce.

Bogata Północ rozwiązała już ten problem. To właśnie tam mieszka większość z 20 procent światowej populacji cieszącej się dostępem do internetu. Państwa takie, jak Szwajcaria czy Finlandia, zagwarantowały nawet swoim obywatelom szybki dostęp do internetu.

Sonda
Zapewnienie taniego dostępu do internetu winno być priorytetem
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Znacznie uboższe Południe może sobie jednak z tym wyzwaniem samodzielnie nie poradzić. Nikt nie ma wątpliwości, że bez inwestycji w najnowsze technologie może być trudno podnieść poziom ochrony zdrowia czy wykształcenia. Nie mówiąc już o dostępie do usług finansowych, kultury czy VoIP.

Stosowane obecnie dość powszechnie w bogatych krajach rozwiązania w zakresie e-nauki czy telemedycyny mogłyby w krajach rozwijających się być uruchomione na znacznie większą skalę. W krótkim czasie można by uzyskać zapewne dobre rezultaty. Dzisiaj bowiem w wielu miejscach dostęp do tego typu podstawowych usług jest żaden.

>> Czytaj także: Internet w Kenii: Największy slums Afryki ma swoją mapę (wideo)

Wydaje się, że zapewnienie taniego bądź bezpłatnego dostępu do internetu powinno być jednym z priorytetów rozwojowych, najbiedniejszych krajów. Zależeć na tym powinno zarówno włodarzom tych państw, jak i bogatej Północy. Ograniczenie biedy leży w naszym wspólnym interesie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031