Bardzo często otrzymujemy propozycje współpracy ze strony innej firmy, która wygląda na bardzo atrakcyjną pod względem handlowym. Niekiedy jednak obawiamy się, czy przypadkiem nie padniemy ofiarą oszustów, a nasz kontrahent nie ma nawet zarejestrowanej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji musimy przede wszystkim sprawdzić, czy nasz potencjalny partner biznesowy jest zarejestrowanym i aktywnym przedsiębiorcą.
Aby sprawdzić przyszłego partnera handlowego czy inwestycyjnego, potrzebna nam będzie baza firm. CEDIG, to jedno ze źródeł, gdzie możemy najszybciej i najtaniej sprawdzić potencjalnego partnera. Aby skorzystać z tej bazy danych, musimy jedynie mieć podstawowe informacje o firmie. Chodzi tu na przykład o nazwę przedsiębiorstwa, numer NIP czy Regon. Dzięki temu możemy szybko sprawdzić daną firmę. Musimy jednak pamiętać, że w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziemy jednak dane dotyczące firm osób fizycznych, czyli jeśli chodzi o działalność jednoosobową lub wspólników spółek cywilnych. Samo przeszukiwanie zasobów tej bazy danych jest bardzo proste. Wystarczy, że skorzystamy z odpowiedniej przeglądarki, wpisując tam odpowiednie dane. W wyniku naszego działania pojawią się informacje o dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej, rodzaju działalności, jaką prowadzi dany podmiot, a także dane pełnomocników i spółki cywilne, których wspólnikiem jest dany przedsiębiorca. Najważniejszą jednak dla nas informacją będzie to czy działalność danej firmy została zawieszona, czy też nie.
Co, jednak jeśli dana informacja jest dla nas niewystarczająca lub też poszukujemy danych dotyczących spółek i innych typów prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli chodzi o spółki prawa handlowego, to wszystkie dane znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z kolei spółki cywilne możemy znaleźć w rejestrze REGON. Zadbajmy też o sprawdzenie innych informacji, co do wypłacalności i uczciwości naszego kontrahenta. Bardzo cennych wiadomości dostarczy nam Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, który jest prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy. Jeżeli przedsiębiorca posiada dane firmy, w oddziale Centralnej Informacji może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia, czy dany podmiot figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych. Wątpliwa sytuacja finansowa danej firmy nie zawsze jednak musi skutkować wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. W takim przypadku powinniśmy skorzystać z Biur Informacji Gospodarczej. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze. Od jednoosobowych firm, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa po wielkie korporacje. Z tego rejestru mogą skorzystać i osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, jak też osoby fizyczne oraz na przykład instytucje publiczne. W rejestrze tym możemy sprawdzić, czy nasz kontrahent nie jest przypadkiem dłużnikiem i czy wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów. Jeśli nie, to znak, że wiarygodność finansowa naszego przyszłego współpracownika jest niewielka.
Bazy firm z różnych branż znajdziesz na stronie www.BNF.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|