Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

BARF – najlepsza dieta dla Twojego psa

23-11-2016, 06:26

BARF to skrót od angielskiego określenia Biologically Appropriate Raw Food (Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie) lub jak tłumaczą inni – Bones And Raw Food (Kości i Surowe Jedzenie). Za twórcę tej psiej diety uchodzi dr Ian Billinghurst.

Dr Ian proponuje powrót do pierwotnego sposobu odżywiania się psów, a właściwie wilków, od których to wywodzą się te zwierzęta domowe. Na ich pożywienie składały się głównie: surowe mięso, kości, podroby oraz rośliny. Tezą – od której wyszedł dr Billinghurst, by opracować dietę BARF –  było przekonanie, że każde zwierzę potrzebuje diety biologicznie odpowiedniej dla swojego gatunku.

ZALETY DIETY BARF

  1. Brak substancji niekorzystnych, które często pojawiają się w gotowych karmach dla psów: wypełniaczy, barwników i polepszaczy smaku.
  2. Zdrowe i czyste uzębienie. Psie zęby są w naturalny sposób przystosowane do gryzienia kości i surowego mięsa.
  3. Gryzienie stymuluje również nos oraz mózg zwierzęcia, dzięki czemu jest ono szczęśliwsze.
  4. Dieta BARF wpływa pozytywnie na regulację układu trawienia: pies rzadziej się wypróżnia, odchody mają mniej intensywny zapach, zaś spożywane kości w naturalny sposób oczyszczają gruczoły około odbytowe.
  5. Dieta, której głównym składnikiem jest mięso, sprzyja naturalnemu (i poprawnemu) odczynowi pH w żołądku, przez co organizm lepiej radzi sobie z niepożądanymi bakteriami w układzie pokarmowym.
  6. Polepszenie stanu sierści – jest błyszcząca oraz pozbawiona nieprzyjemnego zapachu.
  7. Wyeliminowanie lub znaczna poprawa problemów skórnych.
  8. W przypadku planowania potomstwa, dieta BARF jest gwarantem lepszego rozwoju szczeniąt.
  9. Posiłki BARF są większe objętościowo, dlatego pies faktycznie czuje się syty.

Zwolennicy karmienia metodą BARF poddają w wątpliwość przekonanie o tym, że przewód pokarmowy psa domowego różni się od układu jego dzikich przodków. Sprzeciwiają się też teorii, iż zwierzętom powinno się podawać jedzenie gotowane, bez kości.

Dieta BARF w 60-80% składa się z surowego mięsa i kości. Reszta to dobre jakościowo resztki ludzkiego jedzenia pochodzenia roślinnego, oczywiście w surowej formie. Zwierzęta z rodziny psowatych podczas konsumpcji upolowanej zwierzyny bardzo często zjadały także to, co znajdowało się w ich żołądkach. Stąd zawartość pokarmu pochodzenia roślinnego w diecie BARF.

Żywienie, w którym występuje surowy pokarm, wpływa na szybkość przyswajania składników przez organizm psa. Dostarcza mu niezbędnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, a także enzymów i przeciwutleniaczy. Surowe warzywa i owoce są bogate w węglowodany, zaś świeże mięso – w białko.

Jeśli chodzi o kości z mięsem, zaleca się w szczególności kości drobiowe – skrzydełka, grzbiety i szyje. Białe mięso uznawane jest za lepsze od wołowiny, ponieważ zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto surowe kości drobiowe są miękkie, przez co podatne na gryzienie. Mogą więc być spożywane przez wszystkie psy – niezależnie od rasy, rozmiaru czy wieku. Oczywiście duży pies może zjeść całego kurczaka, zaś mały – zdoła wyłącznie skrzydełka. W przypadku szczeniąt najlepsze będą kości cielęce, zmielone skrzydełka kurze, szyjki i grzbiety oraz zmielona szyja indyka.

Część właścicieli serwuje swoim pupilom pokarm przygotowywany samodzielnie. Istnieje jednak inna, nieco łatwiejsza i przede wszystkim bezpieczniejsza droga. Karmy dla psów Bello & Friends, zawierające nieprzetworzone łatwostrawne składniki, są stworzone tak, by żywienie Twojego czworonoga było łatwe i kompletne. Na pewno ten sposób karmienia psów domowych jest dużym wyzwaniem dla ich właścicieli. Jednak warto się go podjąć ze względu na liczne zalety, jakie niesie dla naszych pupili.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E