Bankowość elektroniczna - poradnik

06-08-2021, 16:16

Bankowość elektroniczna ma liczne zalety. Przede wszystkim zapewnia ona duży poziom wygody w korzystaniu z różnego rodzaju produktów bankowych, bez ograniczeń oraz bezpłatnie. Z jej pomocą wykonamy liczne dyspozycje nie tylko przelewów z rachunku bankowego, ale również w kwestiach operacji na kredycie gotówkowym, karcie kredytowej, lokacie czy też na limicie odnawialnym.

Używanie bankowości elektronicznej na co dzień ułatwia życie, szczególnie wtedy, gdy skorzystamy z aplikacji mobilnej.

Bankowość elektroniczna - poradnik

Jak uzyskać dostęp do aplikacji mobilnej bankowości elektronicznej?

Aplikacja mobilna będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć dostęp do naszych produktów bankowych z dowolnego miejsca, także w trakcie podróży. Zapewnia ona szybki podgląd nie tylko naszego rachunku bieżącego, ale również kredytów, lokat czy też rachunku oszczędnościowego, zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Takie udogodnienia ma m.in. aplikacja oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Wystarczy, że będziemy dysponować na naszym urządzeniu przenośnym internetem z sieci Wi-Fi lub od operatora komórkowego.

Skąd pobierzemy taką aplikację? Możemy ją znaleźć na stronie naszego banku, poszukując informacji na temat bankowości mobilnej. Musimy wówczas kliknąć przycisk sklepu Google Play (dla użytkowników smartfona) lub App Store (wówczas zostaniemy przeniesieni na stronę z aplikacjami dla użytkowników iPhone’a). Po ściągnięciu określonej aplikacji na swój telefon konieczne jest także jej aktywowanie. Uprzednio powinniśmy w związku z tym przygotować nasze dane, które podaliśmy do banku, a więc numer telefonu, numer PESEL, a także serię i numer dowodu osobistego. Bank może także wymagać naszego adresu e-mailowego. Gdy podamy takie informacje, możemy określić wybraną przez siebie metodę autoryzacji. Korzystając z aplikacji mobilnej, nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych danych i środków na rachunkach. Pozwala ona bowiem na bezpieczne logowanie się za pomocą kodu PIN, odcisku palca, a ostatnio równie często przy pomocy skanera twarzy (zapewnia to funkcja face ID dostępna dla użytkowników iPhone’ów). Aby nie przytrafiły się nam inne przykre niespodzianki, powinniśmy trzymać się kilku innych zasad bezpieczeństwa.

Bankowość elektroniczna – jak korzystać z niej bezpiecznie?

System bankowości elektronicznej używany jest przez coraz większą liczbę osób, a to idealne pole do popisu dla oszustów internetowych, którzy czyhają na nasze błędy. Dlatego powinniśmy pamiętać o bezpiecznych zachowaniach. Po pierwsze, bez względu na to, czy korzystamy z formy bankowości elektronicznej na sprzęcie stacjonarnym, czy też używamy do tego celu telefonu komórkowego, niezbędne jest zainstalowanie na nim programu antywirusowego chroniącego przed szeroko pojętym złośliwym oprogramowaniem. Na nasze konto można się bowiem włamać przy użyciu wirusów, robaków internetowych, koni trojańskich, a także oprogramowania szpiegującego. Ponadto powinniśmy unikać zapisywania haseł i kodów do logowania się na kartkach, a także zapamiętywania ich przez przeglądarkę internetową. Warto je również zmieniać co pewien okres. Najlepszym rozwiązaniem jest ich modyfikacja raz na miesiąc. Wówczas zyskamy pewność, że nikt nie włamie się na nasze konto. Takie hasła powinny być przy tym jak najbardziej skomplikowane. Warto skorzystać w nich z wielkich i małych liter, cyfr, a także znaków specjalnych. Oprócz tego zalecane jest unikanie niezaufanych sieci w ogólnodostępnych miejscach (jak np. dużych obiektach czy też w centrach miast). W ten sposób możemy się bowiem łatwo wystawić na ataki ze strony cyberprzestępców. Wreszcie, wchodząc na stronę internetową naszego banku, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy przy jej adresie znajduje się charakterystyczna kłódka, a adres strony zaczyna się od https://. Oznacza to, że korzystamy z bezpiecznego połączenia, logując się na oryginalną stronę bankową, a nie podrobioną, służącą do wyłudzania danych. Korzystając z powyższych porad, zyskamy pewność, że nasze dane i środki pieniężne w trakcie korzystania z takiego udogodnienia, jak bankowość elektroniczna, będą bezpieczne.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag bankowość elektroniczna

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.