Balkony francuskie

26-10-2019, 07:03

Dopóki nie musi kończyć własnego domu, tak naprawdę laik ma naprawdę niewielkie pojęcie o tym, co i jak nazwać w architekturze. Widzi budynki, umie powiedzieć, co bardziej lub mniej mu się w nich podoba, ale gdy przychodzi do sklepu budowlanego, nie bardzo wie, o co poprosić. Dlatego dzisiaj przychodzimy z pomocą - tłumaczymy, co to balkony francuskie oraz jak i gdzie można wykorzystać balustrady francuskie. Ta wiedza przydaje się każdemu, kto planuje przeprowadzkę lub remont!

Balkony francuskie - co to?

Choć znane są w architekturze już od baroku, nie były dotychczas tak często wykorzystywane. Balkony francuskie to dość charakterystyczne przeszklenia w wydłużonej formie, które uwzględniają niewielkich rozmiarów parapet zewnętrzny. Całość zamykają balustrady francuskie na elewacji. W zdecydowanej większości są to okna zaczynające się ok. 15 cm nad podłogą i ciągnące się aż po sufit. Ich fachowa nazwa to „portfenetry”. Najczęściej wykorzystywane są tu okna otwarte, typowo balkonowe, znacznie rzadziej - zamknięte. Niezależnie jednak od wybranej formy przeszklenia, balkony francuskie zawsze muszą zostać ograniczone balustradą. Wyjątek stanowi okno, które przynajmniej w dolnej części jest nieotwierane, a wykorzystane w nim szyby to klejone P3.

Na jakich elewacjach występują balkony francuskie?

Łatwo zauważyć, że balustrady francuskie widoczne są głównie w nowoczesnej architekturze. Sprawdzają się tam, gdzie zdecydowano się na modernistyczną formę całego budynku. Taki styl sprawia, że balkony francuskie niemal wtapiają się w bryłę. Gdy występują na kilku poziomach, nadają jej rytm i porządkują całościowy obraz o smukłej formie. Są estetyczne, elegancki i niezwykle minimalistyczne. Dodając tym nowego, prestiżowego wyglądu.

Balkon francuski

To jednak nie jedyne miejsce, w których wykorzystywane są balkony francuskie. Bardzo często wybierane są dla domów energooszczędnych. Wynika to z faktu, że nie mają płyt balkonowych - te natomiast zwiększają prawdopodobieństwo powstania tzw. mostków termicznych. Dzięki temu taki dom zyskuje nowoczesny, elegancki wygląd nie tracąc na najważniejszym założeniu podczas jego budowy a mianowicie energooszczędności.

Balustrady francuskie

Balustrady balkonowe to nie tylko element użytkowy budynku, na którym można zamontować miniogród, wywiesić pościel czy przypiąć baner. To także dopełnienie estetyki całego budynku. Balustrady francuskie są jednak wyraźnie inne od pozostałych. Są zamontowana bardzo blisko przeszklenia, przez co stają się jego integralnym elementem. Muszą zatem doskonale do niego pasować. Współcześnie często wykorzystuje się duże tafle szkła bezpiecznego lub wysokiej jakości pleksiglasu. W ten sposób łatwo podkreślić nowoczesny charakter domu, ale także zapewnić bezpieczeństwo przed okaleczeniem nawet w przypadku stłuczenia. Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się jednak balustrady francuskie ze stali nierdzewnej. Nadają budynkowi klasy i są wytrzymałe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienne warunki atmosferyczne. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag balkony francuskie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.