Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Badanie alkomatem - co należy wiedzieć?

19-10-2016, 07:52

Badanie alkomatem jest czynnością, którą każdy z nas czasami jest zmuszony wykonać. Jak się do niej przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę? Dziś postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Potrzeba badania alkomatem może pojawić się w rozmaitych okolicznościach. Przede wszystkim, powinniśmy dokonać badania sami, jeśli:

  • zamierzamy prowadzić samochód, a wieczór wcześniej spożywaliśmy alkohol
  • wzywają nas obowiązku służbowe ( praca pod wpływem alkoholu jest w Polsce zakazana, a podjęcie jej grozi natychmiastowym zwolnieniem)
  • planujemy ryzykowną formę rozrywki, np. związaną ze sportem ekstremalnym lub wysiłkowym
  • udajemy się na badania laboratoryjne, np. pobieranie krwi
  • zamierzamy oddać krew
  • bierzemy udział w sprawie sądowej

 

We wszystkich tych wypadkach wymagana jest całkowita trzeźwość, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie stanu swojego organizmu, lepiej jest dokonać samobadania alkomatem niż ponieść przykre konsekwencje. Jeśli ulegniemy wypadkowi drogowemu lub podczas np. nurkowania, lub wykonywania pracy zawodowej, stajemy się jemu automatycznie współwinni, a nawet możemy skreślić wszelkie szanse na otrzymanie ubezpieczenia, lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów np. hospitalizacji lub naprawy szkód powstałych podczas incydentu. Zeznania złożone przez osobę niebędącą całkowicie trzeźwą wymagają powtórzenia, podobnie jak badania wykonane w tym stanie. Często popełnianym błędem jest bagatelizowanie niektórych okoliczności - że impreza była wczoraj i zdążyliśmy się po niej wyspać, że to był tylko jeden kieliszek, że każdy tak robi. Niestety, wypadki się zdarzają nagle i nie sposób ich przewidzieć. Z tych wszystkich powodów, warto zapatrzyć się w osobisty alkomat, który pozwoli na badanie w razie potrzeby, a co za tym idzie - uchroni nas przed ewentualnymi kłopotami.


Alkomatem możemy zostać także przebadani przez funkcjonariuszy służb mundurowych, pracowników pogotowia lub szpitala oraz pracodawcę, przy czym kontrole te mogą być rutynowe i nie muszą mieć uzasadnionych przyczyn. Służby oraz zakłady pracy używają innych, silniejszych alkomatów, niż te, które zamawiamy prywatnie. Przyczyną jest większa częstotliwość używania sprzętu, lecz jeśli są zakupione u sprawdzonego sprzedawcy i posiadają certyfikat, to dokładność i wiarygodność ich pomiarów jest taka sama.
Badanie alkomatem polega na mocnym, długim dmuchnięciu w ustnik; celowe dmuchanie w sposób słaby nie zmieni wyniku badania, podobnie jak szybkie łykanie powietrza, płynów lub gum do żucia. W razie wątpliwości co do prawdziwości wykonanego pomiaru czeka się piętnaście minut i wykonuje ponowne badanie.

 Artykuł powstał, dzięki konsultacji z www.certen.com


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E