Autoryzacja ESTA do USA - krok po kroku

04-02-2020, 08:53

Jeszcze do niedawna osoby pragnące udać się do Stanów Zjednoczonych musiały starać się o wizę, co było procesem skomplikowanym i dosyć stresującym, a także obarczonym sporym ryzykiem niepowodzenia. Od 11 listopada 2019 roku można jednak podróżować za ocean bez konieczności jej posiadania, ponieważ nasz kraj dołączył do 38 państw objętych specjalnym programem Visa Waiver Program. Tak naprawdę jedynym wymogiem jest rejestracja w internetowym systemie ESTA i uzyskanie specjalnej autoryzacji. W niniejszym artykule podpowiemy, jak przez to przebrnąć szybko i sprawnie.

usa

Wystarczy poświęcić pół godziny

Zezwolenie ESTA do USA na Estavisa.pl upoważnia do przekroczenia granicy z USA bez wizy. Takie uprawnienia można bez problemu otrzymać przez Internet, ponieważ wniosek jest łatwo dostępny na głównej stronie ambasady i wystarczy go wypełnić online. Nie jest zatem konieczna wizyta ani w ambasadzie w Warszawie, ani też w konsulacie w Krakowie, tak jak do tej pory. Co istotne, przed rejestracją nie musimy mieć wykupionego biletu.

Niezbędne jest natomiast posiadanie paszportu (biometrycznego, ważnego pół roku dłużej aniżeli planowany pobyt) oraz karty kredytowej (najlepiej Mastercard albo VISA), ewentualnie konta na PayPal. Pierwszym etapem wypełniania aplikacji jest wyrażenie wszelkich zgód na klauzule zrzeczenia się odpowiedzialności. Następnie przechodzimy do podania najważniejszych danych osobowych, czyli m.in.: imienia i nazwiska, płci, daty oraz miejsca urodzenia, numeru i daty ważności naszego paszportu, a ponadto imion rodziców i danych adresowych, podstawowych danych o zatrudnienia, a także pseudonimów, pod jakimi występujemy w różnych mediach o charakterze społecznościowym.

Później podajemy informacje na temat celu naszej podróży i wnosimy opłatę za wniosek, która wynosi dokładnie 14 dolarów (4 za rozpatrzenie aplikacji i 10 za jej ewentualną akceptację). Na ostateczną decyzję czekamy nie więcej niż 72 godziny. Jeśli otrzymamy autoryzację, to upoważnia nas ona do przebywania na terytorium Stanów Zjednoczonych przez okres 90 dni (jednorazowo). Oczywiście po powrocie do ojczyzny możemy od razu ponownie wybrać się za ocean - nawet następnego dnia.

Dodatkowe istotne informacje

Osoby, które nie otrzymają autoryzacji w systemie ESTA, mogą bez problemu ubiegać się o zwykłą wizę podróżną. Ambasada w większości przypadków nie podaje przyczyn odrzucenia wniosku. Musimy też pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze konieczne jest przedstawienie urzędnikowi imigracyjnemu na lotnisku (albo w porcie) biletu powrotnego, ewentualnie potwierdzającego dalszą podróż poza Stany Zjednoczone.

Po drugie, zabronione jest przekraczanie granicy przez ludzi, którzy od 1 marca 2011 roku choćby na moment odwiedziły Iran, Irak, Libię, Jemen, Sudan czy Koreę Północną. Po trzecie, w sytuacji wyrobienia zupełnie nowego paszportu, zmiany nazwiska (kobiety) albo zachorowania na groźną chorobę zakaźną trzeba raz jeszcze złożyć podanie w systemie ESTA. I na koniec jedna ważna informacja - istnieje możliwość jednorazowego zarejestrowania kilku, a nawet kilkunastu członków rodziny. Oczywiście musimy posiadać ich wszelkie dane.

Dowiedz się więcej o autoryzacji ESTA do USA oraz związanych z nią formalnościach na estavisa.pl

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag wizytag USAtag Autoryzacja ESTA

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.