Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak z nim walczyć?

16-08-2017, 08:30

Atopia, jak nazywane jest w skrócie atopowe zapalenie skóry, jest chorobą genetyczną skóry. Jej objawy mogą być niezwykle uciążliwe dla chorującego, jednak pojawia się coraz więcej specyfików, które znacząco łagodzą dokuczliwe dolegliwości. Według szacunków na atopowe zapalenie skóry cierpi od 20 do nawet 30 procent populacji na świecie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie i jak można sobie z nią radzić?

Atopia: jakie są jej przyczyny?

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Uważa się jednak, że dziedziczona jest jedynie skłonność do atopii, a sama choroba występuje, gdy wystąpią także inne czynniki – alergeny (czyli czynniki środowiskowe) i nieprawidłowo działający układ immunologiczny (czyli taki, który nieprawidłowo reaguje na wspomniane wyżej alergeny, a reakcja ta kończy się stanem zapalnym). Atopowe zapalenie skóry należy do grupy chorób alergicznych; mutacja genetyczna, którą obserwuje się u osób chorujących na atopię, powoduje podwyższone ryzyko wystąpienia innych chorób alergicznych (np. astmy oskrzelowej).

Atopowe zapalenie skóry: najczęstsze objawy

Pierwszym objawem, który wskazuje na atopię, jest silne swędzenie, które stale się utrzymuje. Dodatkowo cała skóra jest niezwykle sucha, przezroczysta (dobrze widoczne są żyły), a w zgięciach pod kolanami i przy łokciach pojawiają się czerwone grudki. Pojawiają się także wykwity skórne, jeśli chory przechodzi ostrą fazę atopowego zapalenia skóry. To specyficzne ogniska rumieniowe, które powstają w miejscach wystawionych wcześniej na działania drażniącego alergenu (czyli np. kosmetyku lub środka chemicznego). Przewlekła atopia może doprowadzić do tzw. zliszajowacenia skóry.

Jak leczyć atopię?

Atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć; można jedynie łagodzić jego objawy przy pomocy specjalnych kosmetyków i preparatów. Najlepiej sprawdzają się specjalne maści i kremy (przede wszystkim kremy przeciwzapalne, które nie niszczą dodatkowo skóry). W niektórych przypadkach zalecana jest terapia lekami immunosupresyjnymi.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Szkolenie Swift ADVANCED





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy