Asus obiecuje laptopa za 200 USD

04-11-2008, 10:23

Netbook za 200 dolarów w 2009 roku - to najnowsze plany dotyczące taniej linii notebooków Eee PC firmy Asustek. Jeśli obietnica zostanie spełniona, to komercyjna maszyna zbliży się cenowo do laptopa XO dostępnego w ramach programów charytatywnych fundacji OLPC.

Wprowadzenie modelu Eee PC za 200 USD zapowiedział prezes Asusa Jerry Shen w czasie ogłaszania wyników finansowych firmy w trzecim kwartale 2008 roku.

Shen powiedział również, że jego firma chciałaby osiągnąć 30% udziału w rynku netbooków. W pierwszej połowie 2008 roku firma sprzedała 2,5 mln takich maszyn. Do końca roku łączna liczba sprzedanych Eee PC ma sięgnąć 6 mln. Asus odnosi więc sukces na rynku, na którym konkurencji nie brakuje (przykłady: HP, Acer, Aware i inni).

Firma planuje również udostępnienie mniejszych modeli Eee PC o przekątnej 7 cali. Ponadto firma ujawniła, że 30% sprzedanych przez nią netbooków wyposażono w system Linux.

Najciekawsze są jednak zapowiedzi co do ceny nowych modeli. Będzie ona zbliżona do ceny XO, czyli mininotebooka przeznaczonego do celów edukacyjnych i oferowanego rządom biedniejszych państw. Według OLPC News cena maszyn XO waha się obecnie między 188-204 USD, a więc Asus będzie mógł w pełni konkurować z OLPC.

Oczywiście można dyskutować o tym, czy Eee PC nadaje się do celów edukacyjnych i czy będzie w stanie zastąpić XO. Ten drugi laptop jest przystosowany do trudnych warunków i posiada oprogramowanie o przeznaczeniu edukacyjnym. Z drugiej jednak strony - rządy państw, które kupują edukacyjne laptopy, będą miały powody, aby przyjrzeć się propozycji Asusa.

W przyszłości może się też okazać, że droga do "taniego komputera dla wszystkich" jest inna niż wyobrażał to sobie Nicholas Negroponte, pomysłodawca projektu OLPC. Być może łatwiej przekształcić produkt komercyjny w udostępniane charytatywnie dobro, niż startować od fundacji i przekonywać wszystkich, że świat może stać się lepszy.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag XOtag OLPCtag netbookitag mini-notebookitag Jerry Shentag Eee PCtag ASUS
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy