Asus obiecuje laptopa za 200 USD

04-11-2008, 10:23

Netbook za 200 dolarów w 2009 roku - to najnowsze plany dotyczące taniej linii notebooków Eee PC firmy Asustek. Jeśli obietnica zostanie spełniona, to komercyjna maszyna zbliży się cenowo do laptopa XO dostępnego w ramach programów charytatywnych fundacji OLPC.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wprowadzenie modelu Eee PC za 200 USD zapowiedział prezes Asusa Jerry Shen w czasie ogłaszania wyników finansowych firmy w trzecim kwartale 2008 roku.

Shen powiedział również, że jego firma chciałaby osiągnąć 30% udziału w rynku netbooków. W pierwszej połowie 2008 roku firma sprzedała 2,5 mln takich maszyn. Do końca roku łączna liczba sprzedanych Eee PC ma sięgnąć 6 mln. Asus odnosi więc sukces na rynku, na którym konkurencji nie brakuje (przykłady: HP, Acer, Aware i inni).

Firma planuje również udostępnienie mniejszych modeli Eee PC o przekątnej 7 cali. Ponadto firma ujawniła, że 30% sprzedanych przez nią netbooków wyposażono w system Linux.

Najciekawsze są jednak zapowiedzi co do ceny nowych modeli. Będzie ona zbliżona do ceny XO, czyli mininotebooka przeznaczonego do celów edukacyjnych i oferowanego rządom biedniejszych państw. Według OLPC News cena maszyn XO waha się obecnie między 188-204 USD, a więc Asus będzie mógł w pełni konkurować z OLPC.

Oczywiście można dyskutować o tym, czy Eee PC nadaje się do celów edukacyjnych i czy będzie w stanie zastąpić XO. Ten drugi laptop jest przystosowany do trudnych warunków i posiada oprogramowanie o przeznaczeniu edukacyjnym. Z drugiej jednak strony - rządy państw, które kupują edukacyjne laptopy, będą miały powody, aby przyjrzeć się propozycji Asusa.

W przyszłości może się też okazać, że droga do "taniego komputera dla wszystkich" jest inna niż wyobrażał to sobie Nicholas Negroponte, pomysłodawca projektu OLPC. Być może łatwiej przekształcić produkt komercyjny w udostępniane charytatywnie dobro, niż startować od fundacji i przekonywać wszystkich, że świat może stać się lepszy.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag XOtag OLPCtag netbookitag mini-notebookitag Jerry Shentag Eee PCtag ASUS
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.