Antywirus dla szkół. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?

13-08-2020, 14:02

Nauka bezpiecznego poruszana się w sieci powinna być tak powszechna, jak nauka przechodzenia na zielonym świetle czy korzystania z drogi rowerowej. Tak jak kask chroni przed urazem w wyniku upadku, tak odpowiedni antywirus chroni dane, finanse i blokuje dostęp do szkodliwych lub niebezpiecznych materiałów. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla placówek edukacyjnych.

Komputeryzacja szkół – nowe możliwości, ale i zagrożenia

Trudno wyobrazić sobie szkołę XXI wieku bez komputerów. Dostęp do sieci ułatwia przekazywanie informacji, pozwala szybciej i efektywniej przyswoić materiał, poprowadzić lekcję z dowolnego miejsca na świecie, a nawet przeprowadzić egzamin. Obecne dziesięciolatki nie znają świata bez Internetu. To na zawsze zmieniło ich sposób myślenia i zapamiętywania. Współczesna szkoła musi nie tylko nadążyć za swoimi uczniami, ale także chronić ich przed nowymi zagrożeniami.

Czy szkoły chronią uczniów przed cyberprzestępcami?

Obowiązkiem każdej placówki oświatowej jest odpowiednie zabezpieczenie danych uczniów i pracowników. Wprowadzone w maju 2018 roku przepisy o ochronie danych osobowych (tzw. RODO), które narobiły niemało zamieszania, kładą szczególny nacisk na ochronę małoletnich użytkowników, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę, czym może grozić nieostrożne surfowanie po sieci.

Szkoła jest administratorem danych osobowych uczniów, ale także rodziców, nauczycieli czy pracowników porządkowych. Za ich prawidłowe przetwarzanie odpowiada dyrektor placówki, który w razie wycieku może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Nie tylko kadra zarządzająca, ale także nauczyciele i uczniowie powinni wiedzieć, jak wygląda cyberatak i jak można mu zapobiec.

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do szkół?

Jakie funkcje powinien posiadać dobry program antywirusowy dla szkół? Przede wszystkim opcję kontroli rodzicielskiej, która pozwala kadrze nauczycielskiej kontrolować aktywność uczniów w sieci. Dzięki temu małoletni użytkownicy korzystają wyłącznie z bezpiecznych i zaufanych witryn do celów edukacyjnych.

Dobry program antywirusowy powinien skutecznie zabezpieczać dane osobowe użytkowników i natychmiast wykrywać cyberataki, blokując dostęp do poufnych informacji. Warto także wybrać opcję umożliwiającą wygodne zarządzanie całym systemem z jednego urządzenia (tzw. konsola administracyjna). Jeśli uczniowie pracują na tabletach, warto rozszerzyć ochronę o urządzenia mobilne. Czy wiesz, że program antywirusowy może także namierzyć, a w przypadku kradzieży zablokować dostęp do urządzenia?

W placówkach edukacyjnych przydaje się również opcja skanowania zewnętrznych nośników pamięci, na których uczniowie przynoszą do szkoły np. prezentacje multimedialne. Więcej informacji na temat skutecznych programów antywirusowych dla szkół i placówek edukacyjnych znajdziesz na stronie: https://marken.com.pl/produkty/antywirus-dla-szkol/.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag antywirus
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: