Amazon chce cyfrowej biblioteki

12-09-2011, 07:00

Rozmawia w tej sprawie z wydawcami książek. Ci jednak podchodzą do pomysłu niezbyt entuzjastycznie.

Sprzedaż książek elektronicznych przewyższyła już sprzedaż tych tradycyjnych, co jednak ciekawe, papierowe publikacje także sprzedają się coraz lepiej. Mocno na boomie na e-książki korzysta firma Amazon, która jako pierwsza wprowadziła na rynek specjalny czytnik - Kindle'a. Urządzenie dostępne jest już w bardzo przystępnej cenie (najtańsze kosztuje 139 dolarów), ogromny jest także wybór darmowych książek, do których wygasły już prawa autorskie. Mimo to nie brak chętnych do płacenia za e-książki.

Czytaj także: Kindle wygeneruje co dziesiątego dolara dla Amazonu

Sonda
Co myślisz o pomyśle cyfrowej biblioteki?
  • bardzo dobry
  • nie do wykonania
  • nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

Amerykańska firma chce iść dalej i zacząć czerpać kolejne korzyści z ogromnego zainteresowania, jakim cieszą się książki w wersji cyfrowej. Jak podaje The Wall Street Journal, Amazon prowadzi obecnie rozmowy z wydawcami książek, których celem jest poznanie opinii na temat ewentualnego uruchomienia elektronicznej biblioteki na kształt serwisu Netflix.

Użytkownicy mieliby opłacać roczny abonament, dzięki któremu zyskiwaliby dostęp do kolekcji książek. Część wydawców niezbyt entuzjastycznie miało podejść do propozycji, podkreślili oni, że mogłoby to osłabić ich relacje z tradycyjnymi sprzedawcami książek, co negatywnie odbiłoby się w ich przychodach.

Można przypuszczać, że pomysł cyfrowej biblioteki jest związany z planami Amazonu co do wypuszczenia na rynek własnego tabletu. Niektórzy uważają, że może to stać się nawet w tym roku.

Obawy te nie są nieuzasadnione. Biblioteka, aby odnieść sukces, musiałaby bowiem oferować najnowsze książki, magazyny czy też podręczniki szkolne i akademickie. Starsze książki są dość łatwo dostępne w zwykłych wypożyczalniach. Nowości kosztują i to nie mało. Powstaje pytanie, czy znaleźliby się chętni na płacenie zapewne relatywnie wysokiego rocznego abonamentu.


Źródło: Wall Street Journal
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930