Allegro odbiera sprzedawcom cukierka

21-01-2008, 22:40

Od 1 marca Allegro zmienia zasady naliczania punktów w programie lojalnościowym Payback. Pracownicy serwisu uzasadniają zmiany chęcią uczynienia tego programu bardziej atrakcyjnym dla użytkowników serwisu. W rzeczywistości modyfikacje wydają się być atrakcyjne głównie dla samego Allegro, jednocześnie uderzając w sprzedawców.

Punkty Payback, po uzbieraniu odpowiednio dużej ich liczby, można zamieniać na nagrody. Dla najbardziej aktywnych sprzedawców jest to sposób na częściową rekompensatę kosztów wystawiania przedmiotów oraz prowizji.

Wprowadzona zmiana dotyczy sposobu naliczania punktów, w zamian za wpłaty na konto Allegro. Obecnie aby otrzymać je w marcu, należy już w lutym spełnić warunki programu.

Zgodnie z nowymi zasadami, przyznawanie punktów za dokonane wpłaty objęte będzie dodatkowym warunkiem. We wszystkich ofertach sprzedaży wystawionych w premiowanym miesiącu powinny być udostępnione Płatności Allegro. Jednocześnie z początkiem marca punkty przestaną być przyznawane za przedpłaty.

Płatności Allegro to opcja, która pozwala na szybkie i wygodne przelanie pieniędzy przez kupującego na konto lub adres sprzedawcy. Wiąże się ono jednak z opłatami na rzecz Allegro wynoszącymi:


  • 30 gr + 2,9 proc. wartości towaru - w przypadku ceny do 2000 PLN

  • 58,30 PLN + 1,9 proc. kwoty powyżej 2000 zł - w przypadku towarów o cenie ponad 2000 PLNW przypadku droższych towarów, np. laptopów lub telewizorów, kwota ta może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych, jednak mimo to Allegro w opisie usługi uważa ją za "niewielką opłatę".

Z punktu widzenia hurtowych sprzedawców, których zdecydowana większość do tej pory nie korzystała z Płatności Allegro, oznacza to wybór między rezygnacją z uczestnictwa w Payback, a podwyższeniem marży na wypadek, gdyby któryś z klientów chciał skorzystać z tej opcji (koszta obciążają sprzedawcę i nie może ich dopisać do opłat za wysyłkę).

Według zapowiedzi na stronie Allegro zmiana ta jest dopiero pierwszym etapem uatrakcyjniania programu Payback. W planach jest m.in. wprowadzenie kolejnych możliwości zdobywania punktów w programie (zarówno w obrębie Allegro, jak i poza nim).

Co warte zauważenia - nie jest to pierwszy przypadek, gdy Allegro oszczędza na grupie najbardziej aktywnych sprzedawców. Jakiś czas temu serwis zrezygnował z przyznawania upominków osobom o statusie Super Sprzedawców.

Jacek Z. Strzembkowski z serwisu Aukcje.org wysuwa hipotezę, iż faktycznym motywem działania może być cięcie kosztów. Jedyne, co może zmienić obecną politykę platformy aukcyjnej, to sprzeciw Super Sprzedawców - pisze Strzembkowski.

Opinie samych aukcjonerów można przeczytać na stronach Cafe Allegro.

Następny artykuł » zamknij

Turcja (ponownie) bez YouTube

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag programy lojalnościowetag PayBacktag aukcjetag Allegro
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy