Alergia – czym jest i jak sobie z nią radzić?

24-06-2019, 08:50

Kontakt z alergenem może prowadzić do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Jego zadaniem jest ochrona organizmu przed substancjami obcymi, które mogą działać niekorzystnie. Jeśli jednak zmagamy się z nadwrażliwością na pewne czynniki prowokujące, dochodzi do rozwoju alergii.

Czym jest alergia?

Alergia zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Oznacza nadmierną reakcję organizmu na kontakt z danym alergenem. Tych ostatnich w środowisku występuje bardzo dużo, dlatego problem jest tak powszechny.

Do czynników alergennych zalicza się pyłki roślin, sierść zwierząt, cytrusy, kurz i wiele produktów spożywczych. Po zetknięciu się z którymś z nich, nie od razu pojawia się uczulenie. Dopiero następny kontakt powoduje rozwój objawów alergii.

 

Jakie alergie występują najczęściej?

Częstym problemem jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Daje o sobie znać głównie wiosną lub latem, a czynnikami alergennymi są pyłki, grzyby i ich zarodniki. Katar sienny powoduje powstawanie uciążliwych objawów, w tym napadów kichania, swędzenia i zaczerwienie nosa oraz łzawienia oczu. Pomocą w ich zwalczaniu mogą być powszechnie dostępne środki apteczne, jak Contrahist Allergy, Allegra czy Allertec.

Alergiczny nieżyt nosa może występować także przez cały rok. Wtedy to spowodowany jest kontaktem z zarodnikami pleśni, roztoczami kurzu domowego lub sierścią zwierząt domowych.

Drugim, najczęściej występującym rodzajem alergii, są niektóre typy pokrzywki, głównie objawiające się zmianami skórnymi w postaci bąbli i nieznośnym świądem. U dzieci bardzo często dochodzi do rozwoju alergii pokarmowych, choć mogą one pojawiać się także u osób dorosłych.

Alergii niestety nie da się całkowicie wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy, niezależnie od występującego typu. Zaleca się przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenami, jeśli jest taka możliwość, a wspomagająco można stosować wspomniane preparaty. Nie obejdzie się również bez wizyty lekarskiej, gdy nie ma pewności, jaki alergen powoduje powstawanie objawów. Diagnostyka pozwala ponadto wdrożyć indywidualnie dopasowane leczenie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag poradytag komunikat firmytag Dynamitetag alergia
To warto przeczytaćfot. Devirefot. Fortinet
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: