Agenda Cyfrowa: E-commerce wciąż słaby, Polska poniżej średniej

18-06-2012, 12:57

Już 95% Europejczyków ma dostęp do stałego łącza szerokopasmowego, ale problemem są małe umiejętności IT obywateli oraz brak e-handlu ponad granicami państw członkowskich - uważa Komisja Europejska, która zaktualizowała tablicę wyników Agendy Cyfrowej UE. Przedstawione dane pokazują, że Polska wciąż musi doganiać Europę w dziedzinie informatyzacji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W roku 2011 Komisja Europejska po raz pierwszy opublikowała tablicę wyników Agendy Cyfrowej, która miała pozwolić na śledzenie postępów w dziedzinie informatyzacji w UE. Plany przedstawione w Agendzie są ambitne. Do 2020 roku zakładane jest udostępnienie wszystkim Europejczykom dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mbps.

Na wspomnianej tablicy wyników można już zobaczyć dane za rok 2011. Generalnie Komisja Europejska wydaje się zadowolona z faktu, że 95% Europejczyków ma jakiś dostęp do stałego szerokopasmowego łącza internetowego. Popularność łączy mobilnych wzrosła o 62% do 217 mln subskrypcji. Szacuje się, że 15 mln Europejczyków w roku 2011 po raz pierwszy podłączyło się do internetu; kraje takie, jak Grecja, Portugalia oraz Irlandia, mogą poszczycić się sukcesami w dziedzinie informatyzacji.

Czytaj: Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Założysz profil?

Oczywiście Komisja dostrzega też słabe punkty w realizacji Agendy Cyfrowej.

  • Szacuje się, że tylko połowa siły roboczej w UE posiada umiejętności ICT, które pomagają w zmianie lub znalezieniu pracy. Ponad 25% ludzi na rynku pracy właściwie nie ma tych umiejętności.
  • E-handel ciągle jest czymś, co odbywa się w poszczególnych państwach, a nie w skali całej UE. 58% Europejczyków kupiło coś online, ale tylko co dziesiąty próbował kupić coś od przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego.
  • Zatrzymał się wzrost rozwoju e-commerce wśród małych i średnich firm.
  • Inwestycje w badania i rozwój są wciąż małe. Problem dotyczy szczególnie sektora prywatnego.
  • Roaming nadal jest znacznie droższy od połączeń krajowych.

Komisja Europejska szacuje, że ze 101 celów Agendy Cyfrowej zrealizowano 34, 52 są w drodze, natomiast 15 ma opóźnienia lub prawdopodobnie będzie je miało.

Wyniki Polski nie są całkiem zadowalające. W roku 2011 ok. 58% populacji korzystało z internetu regularnie. To 10% mniej od unijnej średniej. 33% Polaków mogło nigdy nie korzystać z internetu. Popularność e-handlu w Polsce jest stosunkowo niska - 30% populacji kupuje online. Nieco mniej - 28% - korzystało z publicznych e-usług, natomiast dość popularne jest korzystanie z państwowych e-usług przez firmy.  Słabym punktem naszego kraju pozostają też niskie inwestycje w badania.

Czytaj: Polska e-administracja na 79%


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.