Uznał sąd najwyższy Szwajcarii. Dla zajmujących się walką z piractwem firm jest to poważny cios. Internauci alpejskiego państwa zapewne odetchnęli z ulgą.
Adres IP jest daną osobową i jako taka nie może być zbierany oraz przetwarzany bez zgody osoby, której dotyczy - do takiego wniosku doszli sędziowie szwajcarskiego Sądu Federalnego, wydając wyrok w sprawie Préposé fédéral à la protection des données et à la transparence (PFPTD, urząd zajmujący się ochroną danych osobowych) przeciwko firmie Logistep - informuje TorrentFreak.
Cała sprawa początkiem sięga do roku 2007. Logistep zajmuje się walką z piractwem poprzez zbieranie adresów IP osób rzekomo wymieniających się w sieci plikami chronionymi prawem autorskim. Wysyła im następnie listy, w których proponuje zawarcie ugody finansowej. Grozi skierowaniem sprawy do sądu w przypadku odmowy.
Razorback, administrator serwera Razorback eDonkey, powiadomił PFPTD, że mogło dojść do złamania prawa. Aktywność firmy wyszła na jaw we Francji.
Na początku 2008 roku szwajcarski urząd zajmujący się ochroną danych wydał zalecenie, w którym domagał się, by Logistep zaprzestała zbierania danych o szwajcarskich obywatelach. Podkreślono, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której odbywa się to bez zgody zainteresowanych. Dodano także, że aplikacje p2p z definicji nie służą łamaniu prawa.
Firma zignorowała zalecenia, w związku z czym PFPTD skierowała przeciwko niej pozew do sądu. Rok temu sąd pierwszej instancji go oddalił, uchylając jednocześnie zalecenie urzędu. Ten jednak od decyzji się odwołał.
Wyrok, który zapadł stosunkiem 3-2, jest ostateczny. Co warte podkreślenia, nawet sędziowie, którzy działania Logistep uznali za legalne, zgodzili się co do tego, że adres IP jest daną osobową. Sąd Federalny postanowił także wszcząć postępowanie przeciwko firmie.
Logistep już zapowiedziała przeniesienie swoich działań do Niemiec. Nie wydaje się jednak prawdopodobnym, by sądy Szwajcarii akceptowały adresy IP zebrane za granicą. Co to oznacza dla szwajcarskich internautów? Raczej mogą czuć się bezpieczni. Przynajmniej do czasu aż rząd w Bernie nie dokona odpowiednich zmian w prawie. O tym jednak na razie nic nie słychać.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*