Adobe AIR teraz dla Linuksa

18-12-2008, 12:18

Oprogramowanie Adobe AIR 1.5, które umożliwia tworzenie internetowych aplikacji działających poza przeglądarką, zostało udostępnione w wersji dla systemu Linux. Teraz twórcy aplikacji AIR będą mogli z jednym produktem trafić do użytkowników trzech systemów: Windowsa, Mac OS X i Linuksa.

Oprogramowanie Adobe AIR 1.5 zostało zaprezentowane na konferencji Adobe MAX w ubiegłym miesiącu. Pozwala programistom tworzącym strony internetowe udostępniać aplikacje RIA poza przeglądarką internetową.

AIR 1.5 zawiera m.in. moduł HTML o otwartym dostępie do kodu źródłowego pod nazwą WebKit oraz dostępny w tym module nowy interpretator "SquirrelFish". Środowisko jest ponadto wyposażone w funkcje wprowadzone w oprogramowaniu Adobe Flash Player 10.

Wersję AIR dla Linuksa można już pobrać ze strony Adobe. Zawiera ona wsparcie dla dystrybucji Fedora 8, Ubuntu 7.10 oraz openSUSE 10.3. AIR 1.5 powinno działać również na innych dystrybucjach, ale oficjalnych testów nie przeprowadzono.

Aby budować aplikacje AIR, deweloperzy mogą sięgać po takie technologie, jak JavaScript, HTML, ActionScript oraz Adobe Flex. Same aplikacje mogą korzystać z danych lokalnych i danych z internetu. Przykładowo aplikacja AIR stworzona przez Fox News pozwala na informowanie użytkowników o dostępności nowych treści za pomocą wyskakującego okienka. Z technologii korzysta też DIREC TV oraz giełda Nasdaq.

- Poza przeglądarką deweloperzy musieli wybierać pomiędzy jednym lub dwoma systemami operacyjnymi, jeśli chcieli zachować niskie koszty i krótki czas rozwijania aplikacji – mówił Mark Shuttleworth, twórca dystrybucji Ubuntu. – Z Adobe AIR 1.5 firmy i deweloperzy mogą łatwo dostarczać produkty dla trzech systemów operacyjnych.

Analitycy podkreślają, że szybkie udostępnienie linuksowej wersji AIR 1.5 (miesiąc po wersji dla Windows i Mac) to dobry krok. Linux nadal nie jest popularny na biurkach, ale jest to system lubiany przez programistów. Jeśli oni zainteresują się technologią i będą tworzyć rozwiązania o nią oparte, AIR ma szanse na zyskanie znaczenia na rynku.

Więcej o Adobe


Źródło: Adobe
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Ubuntutag Mark Shuttleworthtag Linuxtag Flashtag AIRtag Adobe
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy