5 rad dla właścicieli sklepów internetowych

08-10-2012, 21:16

Masz sklep internetowy bądź dopiero planujesz jego otworzenie? Zobacz, jakich podstawowych błędów powinieneś unikać.

Przede wszystkim gratuluję. Posiadanie sklepu internetowego to naprawdę ciężka praca. Tutaj nawet lokalizacja nie jest stała, bo łatwo spaść w wynikach wyszukiwarek, a jedno kliknięcie dzieli każdego użytkownika od Allegro czy porównywarek cen. Ze względu na niską barierę wejścia, trudno również o bardziej konkurencyjne miejsce dla sklepu niż internet. 

Poniżej znajdziesz kilka rad, które mogą wydać się oczywiste. Jeśli tak jest, po raz kolejny gratuluję: mogłeś przecież tego nie wiedzieć, a to z pewnością utrudniłoby prowadzenie Twojego biznesu. Jeśli dopiero zaczynasz bądź tylko planujesz otworzyć sklep w sieci, zobacz z czym musisz się zmierzyć.

Stwórz i dbaj o markę

Sklep Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość sprzedaży w sieci będzie kształtowała lojalność użytkowników, a więc również siła najlepszych marek. Może się wydawać, że na początku nie ma to aż takiego znaczenia, jednak szybko okazuje się, że pozyskanie jednego klienta wcale nie jest tanie. 

Skoro już ktoś raz wybrał nasz sklep, może warto mu to wynagrodzić i przy kolejnej okazji zaoferować zniżkę, zamiast wydawać pieniądze na pozyskiwanie nowych klientów? W erze witryn społecznościowych naprawdę niewiele trzeba, by dobre informacje o danej marce rozniosły się w świat. To samo dotyczy jednak również (a może przede wszystkim) negatywnych opinii.

Twórz treści

Produkty w sklepie internetowym same w sobie rzadko są atrakcyjne. To do nas należy sprawienie, by internauta poczuł chęć zakupu danego urządzenia czy jeszcze innej rzeczy. Czy gdy spojrzy na sztucznie wyglądające zdjęcie, które przygotował producent, rzeczywiście zechce mieć dany przedmiot? To pytanie bez wątpienia warto sobie zadawać bez końca.

Dobrym pomysłem jest na przykład prowadzenie bloga o rzeczach, które sprzedajemy. Niezależnie od tego, czy będzie to kawa, ubrania, komputery czy jeszcze inny rodzaj dóbr, osobna witryna jest kanałem komunikacji, którym można zdziałać naprawdę znacznie więcej niż linkiem w porównywarce czy banerem. Oczywiście będzie to od nas wymagało niemało wysiłku, ale przecież nikt nie mówił, że początki są proste.

Nie ukrywaj się

Zadziwiająco wielu właścicieli sklepów internetowych nie chwali się szczególnie swoim sieciowym biznesem. Czasem sądzą, że nikogo i tak by to nie zainteresowało, a w innych przypadkach po prostu przyznają, że te same rzeczy można kupić w innych miejscach taniej.

Jeszcze mniej osób rzeczywiście wykorzystuje stronę swojego sklepu do sprzedawania. Tak, zwykle po prostu służy ona jako formularz do składania zamówień. Często brakuje kreatywnych kampanii (nawet wewnątrz samych sklepów) czy nawet wychodzenia z najbardziej atrakcyjnymi produktami do użytkownika. To, że znajduje się on gdzieś głęboko w bazie, nie oznacza wcale, że komuś chce się go szukać.

Analizuj

Przecież monitoruję liczbę transakcji i użytkowników odwiedzających sklep - powie pewnie większość handlujących w sieci. Jeśli chodzi o śledzenie internautów, można jednak pójść znacznie dalej. Monitorowanie poszczególnych etapów zakupów czy stron, które najczęściej są przeglądane jako ostatnie, może dostarczyć dużo informacji o tym, jak warto optymalizować witrynę w przyszłości.

Monitorować można jednak nie tylko własny sklep. Istnieją już narzędzia, które pozwalają na dokładne śledzenie np. użytkowników w Allegro, a to z kolei pozwala ustalić, w jakie produkty naprawdę warto inwestować. Szczegółowe śledzenie tego, jak użytkownicy zachowują się w naszym sklepie, a także jak to wygląda u konkurencji, to jedno z najważniejszych zadań.

Wiedz, jak coś naprawić

Sonda
Kupujesz regularnie w sieci?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jeden z najbogatszych Polaków znany jest również z tego, że niezbyt dobrze radzi sobie z obsługą komputera. Gdy zapytano go, czy potrafi włączyć mikrofalówkę na swoim jachcie, stwierdził po prostu: nie, ale znam kogoś, kto potrafi.

Ty też nie musisz znać PHP, a także tajników administrowania skryptem sklepu internetowego. Gdy jednak coś się zepsuje, musisz mieć dostęp do osoby, która będzie w stanie sobie z tym poradzić. Zasoby tego typu muszą być dostępne 24 godziny na dobę, bo nic tak negatywnie nie działa na wizerunek, jak niedostępna witryna sklepu. Nie wspominając już o braku zamówień w tym czasie.

Jakie masz rady dla właścicieli sklepów?

Jeśli masz własny sklep internetowy, napisz w komentarzu, jaka jest twoim zdaniem jedna najważniejsza rzecz, o którą powinni zadbać tego rodzaju internetowi przedsiębiorcy. Swoje uwagi mogą oczywiście zostawiać również sami użytkownicy sklepów, których wygoda i zadowolenie jest przecież priorytetem.

Czytaj także: Darmowe platformy e-commerce, czyli Twój własny sklep internetowy


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930