Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

5 najważniejszych kwestii przy układaniu grafiku pracy

02-07-2018, 07:35

Prowadzisz własny biznes? Jesteś właścicielem albo menadżerem firmy, która zatrudnia przynajmniej kilku pracowników? Cóż, najprawdopodobniej nie trzeba Ci tłumaczyć, jak wymagające jest stworzenie grafiku pracy, który pogodzi interesy każdej ze stron. Nic dziwnego, że większość z nas podchodzi do tego zadania jak do okrutnej kary. Tymczasem układanie grafiku wcale nie musi być nudne i żmudne – wystarczy odrobina sprytu i nowoczesnej technologii, aby usprawnić i udoskonalić ten skomplikowany proces. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych aspektów tworzenia harmonogramu pracy. Z niniejszego artykułu dowiesz się także, czym grozi ignorancja i niedbalstwo w tym zakresie.

mat partnera

#1 Zachowywanie prawa pracy

Planowanie czasu pracy nie może się odbywać ot, tak – w naszym kraju obowiązują konkretne reguły określane przez Kodeks Pracy. Normy godzinowe, dobowe czy miesięczne, przewidziane odpoczynki, warunki rozliczenia – wszystko to zostało ujęte w przepisach prawa. Ignorowanie tego faktu – nawet nieświadome – grozi nałożeniem na firmę wysokich kar i koniecznością zapłaty nawet 30 tys. zł.

#2 Dbałość o wizerunek

To, jak firma podchodzi do planowania czasu pracy, dużo mówi o niej samej. Przedsiębiorstwo nieprzestrzegające prawa będzie postrzegane jako nieprofesjonalne i niegodne zaufania. Ponadto nadużycia w związku z układaniem grafiku mogą dezorganizować pracę kadry, co rujnuje wizerunek firmy w oczach pracowników, a także sfrustrowanych opóźnieniami klientów. Na tym sprawa się nie kończy: na niesfornych przedsiębiorców czyhają ponadto zbyt duża rotacja pracowników i/lub problemy finansowe. O tych i innych komplikacjach możesz poczytać na GrafikOptymalny.pl.

#3 Dbałość o kadrę

Twoja firma pracuje w weekendy lub nocą? A może działasz w oparciu o system zmianowy, przy czym zmiany są dłuższe niż standardowo, np. trwają po kilkanaście godzin? Zawsze, ale to zawsze uwzględniaj potrzeby pracowników co do okresów, w których potrzebują wolnego. Wymaganie 100% dyspozycyjności to przeżytek. Praca to nie jedyny obowiązek w życiu człowieka – pamiętaj o tym, że zatrudniasz matki, studentów, osoby chore czy po prostu ludzi, którzy mają swoje potrzeby. Jeśli będziesz ignorował oddolne prośby, nie zdziw się, gdy pracownicy zasypią Cię urlopami na żądanie i fikcyjnymi zwolnieniami od lekarzy.

#4 Branie sił na zamiary

Liczba pracowników musi być dostosowana do ilości pracy – czy to w skali dnia, czy to miesiąca bądź roku. Nie zawsze potrzeba tyle samo osób na kasie, przy biurku czy przy plantacji pomidorów – czasem przyda się ich więcej, a czasem mniej. To Ty najlepiej znasz swoją branżę, postaraj się więc to oszacować, a następnie uwzględnić przy tworzeniu harmonogramu.

#5 Uwzględnianie firmowego budżetu

Warto przy tym pamiętać, że każda godzina pracownicza ma swój koszt, a koszty powinno się optymalizować. Sprawdzaj, czy grafik zgadza się z Twoim budżetem, unikaj zmian na zakładkę i pamiętaj o nadwyżce na nieprzewidziane sytuacje, np. na nagłe zastępstwa. Sprawdź, jak wygląda optymalny harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy