Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

3 sposoby na inwestowanie w spółki dywidendowe – który wybrać?

24-08-2017, 08:32

Popularność spółek dywidendowych w naszym kraju wciąż jest o wiele mniejsza niż na zachodzie. Niemniej jednak spółki dzielące się zyskiem z akcjonariuszami dynamicznie wkraczają również na polski rynek. W USA, czy w innych wysoko rozwiniętych krajach inwestowanie w spółki dywidendowe od wielu lat traktowane jest jako stabilne źródło dochodów. My natomiast obserwujemy coraz większą wartość wypłacanych dywidend na GPW. W jaki sposób warto inwestować w spółki dywidendowe? Do wyboru mamy trzy drogi: bezpośrednio oraz za pomocą funduszy ETF i funduszy inwestycyjnych. Chcesz wiedzieć, z czym wiążą się poszczególne opcje? Zapraszamy do lektury.

Samodzielne inwestowanie w spółki dywidendowe

Jest to najtrudniejszy, najbardziej skomplikowany, ale i teoretycznie najbardziej opłacalny sposób inwestowania. Jeśli jesteś w stanie samodzielnie dobierać spółki dzielące się zyskami z akcjonariuszami i kupować ich akcje, wówczas potrzebujesz odpowiedniego narzędzia – rachunku inwestycyjnego.

Przy bezpośrednim inwestowaniu zostajesz obarczony nie tylko wyborem odpowiednich spółek, ale również kupnem i sprzedażą akcji oraz zarządzaniem dywidendami. Samodzielne inwestowanie w spółki dywidendowe jest bardzo obciążające – wymaga zarówno dużo czasu, jak i odpowiedniej wiedzy na temat inwestowania. Niemniej, wielu bardziej zaawansowanym inwestorom takie działanie może się bardzo opłacić. Przy samodzielnym zarządzaniem akcjami i spółkami, nie zapłacisz żadnych prowizji i opłat za zarządzanie, a jedynym kosztem będzie prowizja biura maklerskiego za wykonywane transakcje.

Inwestowanie za pomocą funduszy ETF

Fundusze ETF (ang. exchange-traded fund) umożliwiają pasywne zarządzanie funduszami na giełdzie poprzez odwzorowywanie indeksów. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie funkcjonuje wyłącznie jeden fundusz ETF oparty na WIG 20.

Jest to najtańszy sposób inwestowania za pośrednictwem funduszy. Podstawowym wydatkiem, jaki ponosi się w ramach zarządzania funduszu, wynosi około 0,5% w skali roku. Poza tym do kosztów należy doliczyć koszty transakcyjne – zwykle jest to 0,3 – 0,5%.

Decydując się na inwestowanie za pomocą funduszy ETF, lepszym rozwiązaniem jest wybór zachodnich giełd. Dla wielu osób jest to dodatkowe ryzyko związane z różnicą walutową oraz opłatami transakcyjnymi.

Inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych

Jest to najpopularniejsza forma inwestowania w spółki dywidendowe. W tym przypadku to zatrudniane towarzystwa troszczą się o zarządzanie portfelem, wybieranie firm, a także rotowanie aktywów. Rolą akcjonariusza pozostaje wyłącznie wpłacenie kapitału. Dla wielu problemem może być spora prowizja za zarządzanie, która może oscylować w granicach od 3,5 do 5% wartości aktywów.

Na naszym rynku istnieje kilka towarzystw, które oferują różnorodną ofertę inwestowania w spółki dywidendowe, jednym z nich jest np. BPH TFI oferujący produkt BPH Dywidendowy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy