3 Proste sposoby jak zamienić fakturę na pieniądze

09-09-2021, 12:18

Firm, które korzystają z faktoringu nie muszą czekać na opłacenie faktury przez klienta, a środki za wykonaną usługę otrzymują w 24h. Jest to możliwe ponieważ faktoring polega na wykupieniu przez instytucję faktoringową wierzytelności firmy. Wystarczy przedstawić faktorantowi wystawioną fakturę, a ten przelewa środki na konto firmy.

Kto korzysta z faktoringu

Z faktoringu często korzystają branże; budowlana, FMCG oraz transport. Powodem popularności tej usługi są wydłużone terminy płatności za wystawione faktury. Przedsiębiorcy którzy nie mogą sobie pozwolić na “zamrażanie” środków w niespłaconych fakturach np. na 60 dni decydują się właśnie na faktoring.

3 Proste sposoby jak zamienić fakturę na pieniądze

Rodzaje faktoringu, a ryzyko

Różne rodzaje faktoringu pozwalają dosłownie każdej firmie wybrać odpowiednią usługę uwzględniając wielkość oraz specyfikę branży, w której działa. Jeśli zastanawiamy się, jaki rodzaj faktoringu wybrać, przede wszystkim musimy zdecydować, jaki stopień ryzyka chcemy wziąć na siebie, a co scedować na faktora. Mamy do wyboru:

Faktoring pełny – W tym przypadku firma faktoringowa bierze na siebie pełne ryzyko niewypłacalności kontrahentów, którzy współpracują z klientem. Faktoring pełny zapewnia finansowanie bieżących faktur. Ponadto podpisując umowę na faktoring pełny możemy liczyć na: monitoring płatności, czy analizę ryzyka oraz działania windykacyjne.

Faktoring niepełny – Podobnie jak w faktoringu pełnym usługa ta pozwala finansować faktury oraz chroni przed ryzykiem braku płatności za usługę lub dostarczony towar. Różni go jednak od faktoringu pełnego fakt, że to firma sprzedająca bierze na siebie odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahentów.

Faktoring mieszany – łączy on w sobie wartości faktoringu pełnego i faktoringu niepełnego.W tym przypadku firma decyduje, których kontrahentów dotyczy przeniesienie ryzyka i na jaką kwotę. Gdy ta kwota zostanie przekroczona ryzyko ponosi przedsiębiorca.

Rodzaje faktoringu, a forma otrzymania płatności

Faktoring cichy – w tym przypadku kontrahent ( dłużnik) nie zostaje powiadomiony o zawarciu umowy faktoringowej. Ma on zastosowanie tylko przy faktoringu niepełnym.

Faktoring odwrotny – to z kolei rozwiązanie dla firm, które potrzebują sfinansować zakupy firmowe.

Faktoring eksportowy – jest usługą dla firm oferujących swoje usługi/towary zagranicą i zapewnia płynność finansową.

Faktoring jak wybrać firmę faktoringową

Przy wyborze firmy faktoringowej powinniśmy się kierować przede wszystkim jej doświadczeniem na rynku, branżami w jakich obsłudze się specjalizuje oraz oczywiście prowizją. Porównywarki i rankingi internetowe promują firmy, które im za to najczęściej płacą. Warto doprecyzować informacje zawarte we wstępnej ofercie, która często różni się od wersji ostatecznej. Sprawdzonym sposobem może też być skorzystanie z usług PaniAli -asystentki finansowej przedsiębiorcy. Jest to czat dedykowany właścicielom firm, gdzie mogą zdobyć informacje na temat aktualnych ofert finansowania oraz ich oprocentowania.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.