3 internetowe oszustwa - jak się chronić przed cyberprzestępstwem?

30-11-2021, 16:35

W cyfrowym świecie ciężko czuć się pewnie. Niebezpieczeństwo czyha na nas i nasze pieniądze we własnej skrzynce mailowej lub na ulubionej stronie z filmami. Miejscach, w których teoretycznie powinniśmy czuć się bezpiecznie, miejscach, gdzie możemy zdobywać wiedzę, czy nowych znajomych, a nie tracić oszczędności oraz tożsamość.

Wraz z rozwojem technologii ewoluowały również sposoby wyłudzenia od nas nie tylko pieniędzy, ale i danych osobowych, danych kont czy kart. Oszuści przenieśli się w sferę wirtualną, ponieważ tam czują się bardziej bezkarni, bezpieczni i anonimowi.

Aby uchronić się przed nimi przyjrzyjmy się, zatem tym najczęściej pojawiającym się typom oszustw, z którymi można spotkać się na co dzień.

Phishing

Zazwyczaj przy użyciu maila zostaje podjęta próba wyłudzenia danych osobowych, loginów i ich haseł czy numerów kart kredytowych i ich PINów. Przestępcy, te najbardziej podstawowe dane, mogą pozyskać z naszej codziennej aktywności internetowej, z forów, na których prowadzimy rozmowy czy mediów społecznościowych.

Znając chociażby nasze zainteresowania np. grami internetowymi, pokerem online, gdzie przeglądamy texas holdem zasady, czy notowania sportowe, możemy otrzymać wiadomość imitującą jedną z nich z prośbą o zalogowanie się czy podjęcie natychmiastowego działania w celu zmiany hasła. Otwierając takie fałszywe strony czy załączniki z maila sami wpadamy w pułapkę podając na tacy nasze dane, a od tego już tylko krok do użycia ich przeciwko nam.

SMS, niby niewinna wiadomość

3 internetowe oszustwa – jak się chronić przed cyberprzestępstwem?

Polowanie na nasze dane trwa nie tylko mailowo, ale i telefonicznie. Oszustwo polega na tym, że dostajemy krótką wiadomość SMS wraz z linkiem wzywającą nas do podjęcia jakiejś akcji. Może chodzić o zapłatę niewielkiej kwoty, której nie uiściło się przy ostatnim rachunku i przez to dostawca planuje nam wyłączyć świadczenie czy to, z którym spotkałam się osobiście: wezwanie do zapłaty np. 0.50 groszy, ponieważ paczka, którą wysłaliśmy nie może zostać dostarczona do nadawcy ze względu na brak jej całkowitego opłacenia.

Zaciekawiła mnie ta wiadomość, bo dostała ją moja mama, a paczka była faktycznie w drodze do mnie. Okazało się, że finalnie nie była to wiadomość z poczty, była to próba wyłudzenia danych konta, ponieważ link przekierowywał do strony imitującą płatności bankowe. Po dokonaniu przelewu na 0.50 gr oszuści mieli już dane i otwarte drzwi do wyczyszczenia całego konta.

Do dziś zastanawiające jest to, że paczka faktycznie była wtedy w drodze, a na paczce nr telefonu mojej mamy. Osobiście myślę, że oszuści działają nie tylko online, ale i w porozumieniu z kimś, kto obsługuje np. przesyłki. Tym samym zdobywają numery osób, które faktycznie wykupiły daną usługę i są bardzo podatne na taką wiadomość.

Przekręt nigeryjski

Dawno, dawno temu siostra próbowała sprzedać suknię ślubną. Skontaktowała się z nami osoba, której bardzo zależało na szybkiej wysyłce przedmiotu na wskazany adres - do Afryki. Jako, że zależało tej osobie niewiarygodnie na czasie chciała wysłać nam potwierdzenie przelewu, a my nadamy paczkę. Otrzymałyśmy potwierdzenie przelewu z banku kanadyjskiego. Dokument wyglądał na oryginał, nie było błędów na pokwitowaniu, ani podejrzeń, że ktoś robił to w Paincie.

Spokoju mi jednak nie dawał fakt, że ktoś tak naciska na tak ekspresową wysyłkę i to do Afryki, a my nie mamy nawet pieniędzy na koncie. Dlatego otrzymane potwierdzenie skonsultowałam z kolegą z pracy – Kanadyjczykiem właśnie, który uświadomił mi, że taki bank to w Kanadzie… nie istnieje.

Dopiero wtedy zaczęłyśmy szukać informacji w google i odkryłyśmy, że to jedna z „wariacji” oszustwa nigeryjskiego. Jedna z bardzo wielu tak naprawdę. Oszuści wyłudzają teraz nie tylko pieniądze czy dane osobowe, ale również interesujące ich wartościowe przedmioty.

Tarcza ochronna

Tarczą ochronną możemy być tylko my sami. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do otrzymanej wiadomości i jej adresata najlepiej samemu skontaktować się bezpośrednio z firmą, od której myślimy dana wiadomość pochodzi. Nie należy klikać w niewiadomego pochodzenia linki ani załączniki, a tym bardziej podawać numery kart czy hasła bankowe.

Naszą sieć możemy wzmocnić dodatkowo zaawansowanymi programami antywirusowymi i firewallami. Plus dobre hasło to podstawa, kombinacyjne połączenie dużych i małych liter wraz z liczbami i znakami specjalnymi. Chyba już wszyscy świadomi użytkownicy sieci wiedzą, że hasło mama1234 nie jest tym z gamy bezpiecznych.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag nolstag akktag Afrvr

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.