2020 rok w kontekście rozwoju systemów ERP

08-05-2020, 06:39

Rozwiązania klasy B2B stanowią jeden z obszarów integracji systemów ERP. W tym aspekcie oczekiwania przedsiębiorców zakładają pozyskanie możliwie taniego i prostego w utrzymaniu narzędzia, które pozwoli na etatową oszczędność między innymi dzięki zautomatyzowaniu przetwarzania oraz importowania faktur dotyczących zakupu. Brak odpowiednich specjalistów na rynku w połączeniu z wzrastającymi kosztami pracy to główne czynniki wyznaczające kierunki rozwoju ERP na przyszłe lata.

ERP

Aktualne trendy rozwoje

Na rynku ERP często poruszana jest tematyka systemów planowania pracy, a konkretniej idei "fabryki bez papierów". Otóż wielu specjalistów z branży ERP uważa, iż należy dążyć do momentu, w którym pracownicy całość swojej pracy będą mogli wykonać bez używania choćby jednej kartki papieru. W miejsce tradycyjnych dokumentów powinna zostać stworzona integracja systemu ERP z CAD-em, a następnie zostać ustalona lista zadań wraz z kolejnością ich wykonywania. Układ zadaniowy, w jakim często znajduje się wielu pracowników warsztatu sprawia, że można zmienić perspektywę działania systemu ERP do zarządzania twórczymi zadaniami. Dzięki systemom planowania pracy możliwe ma być optymalne zarządzanie czasem i poprawa organizacji pracy. Możliwość przypisywania osób do zadania, a także rozplanowanie procesu produkcyjnego na krótkie etapy to niesamowite atuty tego rozwiązania.

Różne podejścia do rozwoju

Przyszłość systemów ERP jest rozważana w kontekście możliwości jego rozwoju na dwa sposoby. Jednym z nich jest dodawanie nowych funkcji do istniejącego systemu, zaś drugim kompleksowa integracja oprogramowania z istniejącymi już rozwiązaniami specjalistycznymi. Problem stanowi jedynie rosnąca w ogromnym tempie ilość danych, która utrudnia pracownikom ich odpowiednią analizę. Systemy ERP muszą być odpowiednio konfigurowane zgodnie z potrzebami klienta, co sprawia, że jasnym kierunkiem rozwoju na przyszłość jest rozwijanie integracji z systemami CRM. Możliwość szybkie dostępu do konkretnych danych pozwoli na szybkie spersonalizowanie oferty zgodnie z wymaganiami danego kontrahenta. Obecnie rynek ERP można sklasyfikować jako trzy segmenty firm, takie jak:

  • przedsiębiorstwa korzystające z własnych rozwiązań zamiast oprogramowania ERP,

  • firmy wykorzystujące systemy ERP bez możliwości wdrażania nowości procesowych,

  • firmy, które chętnie inwestują kapitał w rozwiązania, które wcześniej się sprawdziły.

Oprogramowanie ERP w kontekście wdrożenia

Możliwość objęcia nadzorem całości procesów zachodzących w przedsiębiorstwie to niewątpliwie najistotniejsza zaleta systemów ERP. Odpowiednia konfiguracja i dopasowanie oraz skalowalność pozwalają na stworzenie świetnie funkcjonującego ekosystemu, przynoszącego firmie wymierne korzyści. Pewną trudnością przy wykorzystywaniu oprogramowania ERP może być zjawisko rotacji pracowników, co utrudnia proces przekazywania wiedzy, jednak, jeśli wdrożona zostanie konkretna automatyzacja procesów to problem ten zostanie całkowicie wyeliminowany.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Rekord SItag ERPtag B2B

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.