Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

19 stycznia - Dniem Bezpiecznego Hasła

19-01-2011, 12:21

Niespełna jedna czwarta ankietowanych Polaków stosuje złożone hasła i regularnie je zmienia - wynika z badania „Bezpieczeństwo w Internecie” przeprowadzonego na zlecenie Symanteca. Tymczasem konsekwencje posiadania słabego hasła mogą być fatalne. Dlatego w ramach obchodzonego dziś Dnia Bezpiecznego Hasła firma udostępniła internetową aplikację, która pozwala na sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa używanych przez nas haseł.

– Mimo że miejsc i profili w internecie, które chronimy hasłem, jest coraz więcej, niewielu z nas wie, jak powinno wyglądać mocne i bezpieczne hasło – ocenia Maciej Iwanicki, specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego z polskiego oddziału firmy Symantec. Zgodnie z udzielonymi przez niego wskazówkami bezpieczne hasło powinno składać się z minimum 8 różnego rodzaju znaków (małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, np. wykrzykników). Najlepiej przechowywać je w specjalnie przeznaczonym do tego programie, który zaszyfruje hasło oraz automatycznie wpisze je do wybranych formularzy logowania (zob. Poradnik do programu KeePass Password Safe dla "bardzo początkujących").

>> Czytaj także: Jak tworzyć silne hasła oraz bezpiecznie korzystać z aplikacji komputerowych i internetu

Jak wynika z ostatnich raportów firmy Symantec, narzędzia phishingowe, służące m.in. do przechwytywania haseł, są wykorzystywane coraz intensywniej. Przykładowo w październiku 2010 r. odnotowano o 41 proc. więcej szkodliwych witryn phishingowych niż miesiąc wcześniej. Z kolei według ekspertów firmy Panda Security co tydzień w internecie pojawia się 57 tys. nowych stron podszywających się pod około 375 rozpoznawalnych marek z całego świata. Aż 64,72% z nich udaje witryny różnych banków. Na drugim miejscu z udziałem sięgającym 26,81% plasują się podrobione strony sklepów internetowych.

Odsyłacze do takich witryn cyberprzestępcy rozpowszechniają przy użyciu poczty elektronicznej (8 na 10 wiadomości wysyłanych na świecie jest obecnie klasyfikowanych jako spam). Strony te są często pozycjonowane za pomocą technik Black Hat SEO w wynikach wyszukiwania, a linki do nich pojawiają się w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Niestety większość użytkowników klika w nie bez zastanowienia, nie weryfikując odnośników pod kątem ich szkodliwości.

>> Czytaj także: Socjotechnik z keyloggerem, czyli jak się bronić przed kradzieżą hasła

Aplikację sprawdzającą siłę dowolnego hasła oraz porady dot. bezpieczeństwa haseł można znaleźć na stronie www.bezpiecznehaslo.info. Jest ona częścią akcji Dzień Bezpiecznego Hasła, przygotowanej przez firmę Symantec i wortal dobreprogramy.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Mistrzologia

Źródło: Symantec